2012. december. 17. 12:28 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 17. 12:27 Plázs

Jótanácsok a téli depresszió oldására: fény, mozgás, család, adakozás

Az év végi kimerültség, fényhiány a magyar lakosság 10-12 százalékánál vezet téli depresszióhoz - írja oldalán a Semmelweis Egyetem, idézve az egyetem Klinikai Pszichológia Tanszékének vezetőjét, Perczel Forintos Dórát, aki a depressziót a fényterápia, a kirándulás, vagy akár az adakozás is oldhatja.

A téli depresszió elsődleges oka Magyarország földrajzi elhelyezkedése, vagyis a téli időszakra jellemző fényhiány - áll a Semmelweis Egyetem oldalán megjelent cikkben. Míg a téli depresszió a skandináv országokban a lakosság negyedét sújtja, a trópusi országokban ismeretlen jelenség. A kevés napfény a szervezetben alacsony szerotonin és magas melatonin szintet eredményez, ez befolyásolja nemcsak az ember, de még bizonyos állatok kedélyállapotát is.

Télen lemerül a szervezet energiaszintje is, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség, tünet lehet a nyugtalanság, ingerlékenység vagy éppen az érdektelenség és az aluszékonyság is, mindezeken felül jelentkezhet étvágytalanság vagy éppen falánkság is. Az orvosi egyetem cikkében Perczel Forintos Dóra tanszékvezető elmondja, hogy ehhez hasonlóak a tünetei a klinikai depressziónak is, csakhogy ezektől a betegektől az különbözteti meg a téli depressziós embert, hogy minden tünet mellett képes ellátni mindennapi tevékenységeit, feladatait.

A tanszékvezető szerint a legjobb ellenszer a mozgás, azt tanácsolja, minél több időt töltsön mindenki a szabad levegőn, a hideg idő ellenére is, azt javasolja, hogy ha kisüt a nap, lehetőleg sétáljunk, kiránduljunk, korcsolyázzunk, a mozgás ugyanis örömet okoz, mert hatására endorfin szabadul fel a szervezetben. Törekedjen mindenki arra, hogy minél több időt töltsön ébren a természetes fényben - javasolja Perczel Forintos Dóra, aki szerint a fényterápia (2500 lux feletti fény) jótékony hatása ismert, de Magyarországon nem igazán elterjedt a módszer. Azt is érdemes tudni, hogy a szolárium nem helyettesíti a napfényt.

A Semmelweis Egyetem klinikai szakpszichológusa azt javasolja, hogy legalább napi fél órát olyan tevékenységgel töltsünk, amely örömet adnak – például zenehallgatás vagy aktív zenélés, olvasás, találkozás barátokkal, filmnézés. De bármit - akár házimunkát - végzünk, tudatos jelenlétre és a valóság megélésére és elfogadására kell törekednünk, vagyis bármit is csinálunk, próbáljuk meg élvezni, akár még a házimunkát is.

A társas kapcsolatok ápolása, a családtagokkal, barátokkal együtt töltött idő az ember alapvető igénye, biztonságot ad és eloszlatja a rosszkedvet, ez a téli depressziónak is remek ellenszere.

A karácsonyi időszak a rászorulók segítéséről és az adakozásról is szól, mondja a szakpszichológus, aki szerint ez az év minden szakaszában jótékonyan hat az önbecsülésre, emellett az ember más perspektívából látja saját nehézségeit, ha nála rászorultabbakkal találkozik.

Perczel Forintos Dóra azt javasolja: törekedjünk arra, hogy értékeljük az élet apró örömeit: érdemes minden este végiggondolni, hogy aznap milyen jó dolgok történtek velünk. A pszichológus azt javasolja, ne szégyelljen segítséget kérni az, aki maga már mindent kipróbált és mégsem érez változást.