Hogyan tudjuk elcsípni a legolcsóbb fapados járatokat? Ha a repülőtéren alszunk. Stansteden ingyen zuhanyozhatunk, ehetünk, ihatunk, videó játékkal tölthetjük az időt.
Sok ezer forintot megtakaríthatunk akkor, ha kora hajnali vagy késő esti órában utazunk fapadossal. Ezeket a lehetetlen időpontokat kevesen választják szívesen, inkább a kényelmes nappali járatokra vadásznak – ami gyorsan felhajtja az árat is.
Számolnunk kell azonban azzal, hogy nehéz időben a repülőterekre kiérni. Például létezik egy hajnali London-Budapest Ryanair járat, amihez a Stansted repülőtérre hajnali 6 körül érkezünk. Ha Londonból jövünk, akkor is 4 körül indulhatunk el a szállásról, ha valamelyik vidéki nagyvárosból érkezünk, mondjuk Bristol-ból, Bath-ból vagy akár Wales-ből, akkor éjfél körül, vagy akár előző este kezdődik az utazás.
Ezek borzalmas utak. Buszon, vonaton nem tudunk rendesen aludni. Aztán következik a sok órás reptéri ácsorgás.
A megoldás az, ha a repülőtérre az előző este érkezünk, és ott alszunk. Ugyanis – és a Stansted is ide tartozik – a világ egyre többet utazik, egyre több a járat, egyre többen választják a hajnali indulásokat: nem beszélve az izlandi vulkánkitörésről, hóviharokról és sztrájkokról, amelyek miatt a légikikötőkben ragadunk. A repülőterek ezért egyre toleránsabbak.
Mielőtt rátérnénk arra, hogy a Stansted miért is jó házigazda, még egy megfontolás, amiért érdemes 1-1 reptéri éjszakával számolni vulkánkitörés és sztrájk nélküli időkben. Amennyiben este érkezünk valahová, akkor az első éjszaka szállásdíját már fel is számolhatjuk – pedig még semmit sem láttunk. Ugyanez a probléma visszafele, ha délelőtt vagy délben térünk haza: ugyanúgy van egy plusz szállásdíjunk, az utolsó éjszaka. A reptéri alvás viszont ingyenes.
Mit ad egy repülőtér?
Ha már a Stansted szóba került, akkor használjuk esettanulmányként. Elképesztően nagy az európai átszállóforgalma, jól ismeri az utazó igényeket – ami nagyjából az „olcsó” szóban összefoglalható.
És mire van szüksége egy takarékos utazónak?
- Türelemre, hogy ne zaklassák egyenruhások, akik nem engedik a hálózsákos-matracos alvást.
- Tisztaságra, hogy ne a piszokban kelljen a matracot kiteríteni.
- Karfa nélküli padokra, hogy akár matrac nélkül is lehessen aludni.
- Sok-sok embert befogadó mosdókra.
- Zuhanyzóra.
- 24 órás kávézókra, büfékre, éttermekre.
- Wifire.
- Áramforrásra.
Amit a Stanstedről tudni érdemes
Az utolsó kivételével mindent megtalálunk a Stansteden. Nagyon barátságos hely.
- Landside vagy airside? Várhatunk a biztonsági ellenőrzésen innen (landside) és túl (airside), mindkét várakozóhely felkészült. Mindkét oldalnak megvan a maga előnye. Logikusabbnak tűnik az, hogy az utas először átmegy a biztonsági ellenőrzésen, és az airside-on táborozik, hiszen az éjszakai alacsony forgalomban kel át gyorsan minden ellenőrzésen, és nem ébredés után, álmosan kell áttolakodnia a reggeli sorokon. Ugyanakkor a landside tágasabb, könnyebben találunk táborhelyet. Főleg a „K”-szektor alkalmas erre, alkalmanként még sátrakat is láthatunk errefelé. Csendesebb, kisebb a jövés-menés, a bejárat sincs túl közel, így az éjszakai, esetleg őszi-téli huzat sem zavar minket, amikor a többi utas megérkezik. A mosdót megtaláljuk a közelben.
- Zuhanyzó: Ingyenes zuhanyzók az airside/beszállás közelében, és landside/nemzetközi érkezés közelében. Törülközőt persze nem kapunk ingyen, de kérhetünk az információs pultoknál.
- Áram: Érdemes minden kütyünket feltölteni. Talán az egyetlen gyengéje a helynek az, hogy kevés az elérhető áramforrás. Landside oldalon akad egy kóla automata az emlegetett „K”-szektorban, a közelében egy szabad konnektor.
- Wifi: Majdnem 100%-os a lefedettség, ezt a Boingo biztosítja, és ingyen használhatjuk. Ezen túl még találunk internet kioszkokat is a landside/érkezés és az airside/beszálló kapuknál.
- Szórakozás: Erről többnyire magunk gondoskodjunk, de ha mégsem, akkor mindkét oldalon működik a Voyager Entertainment, ahol videó játékokkal tölthetünk időt.
- 24 órás kávézó: Főleg az airside-on fontos, mivel a biztonsági ellenőrzésen túlra nem vihetünk innivalót.
- Boots: Ez a helyi higiéniai szaküzlet, dezodortól gyenge gyógyszerekig mindent találunk. Ha esetleg a feladott poggyászban maradt vagy túl mélyre csomagoltuk a fogkefét, akkor itt gyorsan pótolhatjuk. Igaz, a Boots csak 6-kor nyit.
Mit vigyünk és mire figyeljünk?
- Hálózsák, matrac: ha igazán kényelmesen szeretnénk aludni, és szabadon választani alvó helyet. Itt persze arra is gondoljunk, hogy még a legkisebb csomagban összegyűrhető hálószoba is kitölt egy teljes kézipoggyászt. Ami annyit tesz, hogy a landside-on töltjük az éjszakát.
- Meleg ruha, kockabőrönd, utazópárna: hálózsák és matrac hiányában elég egy meleg kabát, ami elég hosszú ahhoz, hogy a derekunkra is ráhúzzuk, és egy felfújható utazópárna. Így már elég egy pad is az alváshoz.
- Ha esetleg nem maradt a számunkra karfamentes pad, amin végigfeküdhetünk, és ülve kell aludnunk, akkor a kockabőröndre feltehetjük a lábunkat, a fejünk alá kerül a felfújható párna, és máris minden kényelmesebb.
- Ébresztőóra beállítás: ezt el ne feledjük! Nincs kellemetlenebb, mint a repülőtéren, néhány méterre a beszállókaputól lekésni a járatot. Ha a landside-ot választjuk, akkor kalkuláljunk a biztonsági ellenőrzéssel is, akár 40 percet is kitölthet.
- Kábelkötöző: A bőröndöt, hátizsákot rögzítsük a pad lábához.
- Alkalmi jóbarát: ha egyedül utazunk, akkor próbáljunk meg csatlakozni másokhoz. Így anélkül elmehetünk mosdóba, hogy magunkkal vonszolnánk a poggyászt, vagy feladnánk az alvóhelyet.