2012. november. 29. 13:47 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 29. 13:47 Plázs

A dohányzás 2,6-szoros esélyt jelent a rákra

Felmérték a dohányzás miatti rákos esetek számát tíz európai országban. Ebből kiderül, hogy a dohányosokat érintő ráktípusok náluk több mint két és félszer nagyobb vaószínűséggel alakulnak ki, de a leszokottak is nagyobb eséllyel betegednek meg.

Tíz európai országban évente 270 ezer dohányzás által okozott rákos esetet diagnosztizálnak - állapították meg az EPIC elnevezésű uniós kutatásban. A felmérésbe Dánia, Franciaország, Németország, Görögország, Olaszország, Hollandia, Norvégia, Spanyolország, Svédország és Nagy-Britannia összesen 440 ezer lakosát vonták be. Az átlagosan tizenegy éven át tartó követéses vizsgálatot 1992 és 2000 között kezdték el ezekben az országokban, a vizsgálatban részt vevő emberek egyikének sem volt rákbetegsége az induláskor. A követés időtartama alatt 14 563 személynél állapítottak meg olyan daganatos betegséget, amelyet a kutatók szerint teljesen vagy részlegesen a dohányzás okozott. Százezer lakosra vetítve ez 270 rákos esetet jelent.

A kutatás adatai szerint a jelenleg is dohányzóknál 2,6-szer nagyobb valószínűséggel alakul ki a dohányzással kapcsolatba hozott ráktípusok valamelyike azokhoz képest, akik soha nem dohányoztak. A már leszokott dohányosoknál pedig 1,5-szeres volt a kockázat.

A dohányzással összefüggésbe hozott vezető ráktípusok között van a tüdőrák, a vastagbélrák, valamint a veserák és a húgyutak daganata. Kisebb mértékben, de kapcsolatba hozható vele a gyomor, a száj és a hasnyálmirigy tumora, valamint a leukémia egyes formái.

A dohányzás egyes ráktípusokhoz való hozzájárulási arányát egy arányszámmal vették figyelembe az elemzésnél. Becsléseik szerint átlagosan a rákos esetek 35 százalékát okozta a dohányzás, de a tüdőrák esetében például 80 százalék fölötti volt a "hozzájárulás" mértéke. A tanulmányt a Journal of Clinical Oncology című szakfolyóiratban ismertették részletesen.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.