A hormonok az Alzheimer ellen is segíthetnek
Egy régóta zajló hormonterápiás tanulmány legújabb adatai arra utalnak, hogy a hormonpótlást a menopauza bekövetkezte utáni öt éven belül megkezdő nőknél 30 százalékkal kisebb valószínűséggel fejlődik ki Alzheimer-kór.
A Neurology című szakfolyóiratban ismertetett eredmények újabb adalékkal szolgálnak arra, hogy a változókor környékén alkalmazott hormonkezeléseknek a hőhullámok és az éjszakai izzadás enyhítésén kívül is lehet haszna. "Eredményeink azt sugallják, hogy lehet egy kritikus időablak a menopauza körül, amikor a hormonterápia előnyös lehet" - összegezte Peter Zandi, a kutatásvezetők egyike, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem munkatársa közleményükben.
A megállapítások azért is keltenek érdeklődést, mert a hormonpótló terápiák előnyeiről és kockázatáról szűnni nem akaró vita folyik az érintett nők és a szakemberek körében is. A legtöbb kutató egyetért abban, hogy az öregedéssel járó betegségektől nem óvja meg a nőket a hormonpótlás, a szerek hosszú időn át tartó szedése pedig jelentős kockázatokat hordoz, beleértve a mellrák, a szívbetegségek és az epehólyag betegségének rizikóját.
A hormonhelyettesítő terápia (HRT) eddigi legnagyobb szabású vizsgálata a Nők Egészsége Kezdeményezés című tanulmányból származik, amely egy 2002-ben idő előtt lezárt, nagyméretű, randomizált próba. Korábbi befejezését az indokolta, hogy a kombinált (ösztrogént és progesztint is tartalmazó) hormont öt évig szedő nőknél megemelkedett a petefészekrák, a mellrák, a szélütés és egyéb egészségügyi problémák kockázata.
Az ebbe a tanulmányba bevont nők átlagos életkora 63 év volt, így kérdések maradtak azzal kapcsolatban, hogy mi történik, ha nem évekkel a menopauza után, hanem fiatalabb korban, a menopauza környékén kapja valaki a hormonpótlást. Zandi és kutatótársai ezért döntöttek úgy, hogy megvizsgálják a hormonpótlás kezdési időpontjának hatását. Ehhez egy 1995-ben indult utahi tanulmány adatait vették alapul, amelybe Cache megye valamennyi lakosát bevonták.
Zandi kutatócsoportja 1768 nőt követett nyomon a tanulmány résztvevői közül 11 éven át, akik életkora induláskor meghaladta a 65 évet. Közülük 1105 alkalmazott csak ösztrogént tartalmazó vagy kombinált hormonterápiát. A tanulmány ideje alatt 176 nőnél alakult ki Alzheimer-kór, 87 nőnél a hormonpótlást alkalmazók és 89 nőnél a hormonterápiát nem használók közül.
A kutatók megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik a menopauza utáni öt éven belül kezdték el a hormonpótlást, 30 százalékkal kisebb volt az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik nem alkalmaztak ilyen kezelést. Zandi hangsúlyozta, hogy eredményük egyelőre nem bizonyít semmilyen elméletet, de azt sugallja, hogy "lehet itt valami, ami érdemes a további vizsgálódásra".