2012. október. 12. 19:04 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 12. 19:00 Plázs

Hatalmas előrelépés történt az őssejt-kutatásban

Működő pajzsmirigyszövetet hoztak létre őssejtekből egérkísérletekben, a módszer a későbbiekben lehetővé teheti a pajzsmirigyhormon hiányában szenvedő páciensek kezelését - számoltak be eredményükről belga kutatók a Nature tudományos folyóiratban.

A pajzsmirigy abnormális fejlődése vagy csökkent működése következtében túl alacsony lehet a pajzsmirigyhormon szintje a vérben, ami számos testi funkció, így a növekedés, az anyagcsere és a szívműködés zavarához vezethet.

Sabine Costagliola és kutatócsoportja a Brüsszeli Szabadegyetemen elsőként dolgozott ki egérkísérletekben módszert arra, hogy őssejtekből kiindulva hatékonyan lehessen működőképes pajzsmirigyszövetet előállítani. Kutatásaik során a differenciálatlan őssejteket sikerült két gén átmeneti felhasználásával olyan irányba "terelniük", hogy azokból a pajzsmirigy hormonelválasztást végző sejtjei, a thyreocyták alakultak ki a laboratóriumi tenyészetben.

Második lépésként Costagliola csoportja olyan egerekbe ültette be az őssejt-eredetű thyreocytákat, amelyeknek nem volt működőképes pajzsmirigyük. Négy héttel a transzplantáció után a kísérleti állatokban a pajzsmirigyhormon szintje elérte a normális értéket.

A kutatók jelenleg hasonló, de immár humán sejtekre alapozott módszer kifejlesztésén dolgoznak, amelyben emberi bőrsejtekből visszaprogramozással előállított pluripotens őssejteket (iPS) átalakítva hoznának létre működő humán pajzsmirigyszövetet - idézte a tanulmányt a Science Daily című ismeretterjesztő portál.

 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.