Plázs hvg.hu 2012. szeptember. 13. 11:08

Nem kell félni, nem fog lezuhanni

Néhány egyszerű trükk azoknak, akik (kicsit is) félnek a repüléstől.

Retteghet a turbulenciától. Retteghet a magasságtól. Szoronghat a szűk beltértől. Vagy pánikrohamot okozhat, hogy most sem sikerült randira hívni a stewardesst. Vagy esetleg kiborítja a fedélzeti koszt mérete.

Kare O'D/flickr.com

Mindenre van megoldás, így végre felszabadultan utazhat a felhők felett. Íme nehány szakemberektől származó féleleműző trükk.

Ismerje meg a repülőgépet

Akár egy repülőmérnöki képzést is elvégezhet, de elég, ha csak átböngészgeti a wikipedia bejegyzéseket. A félelem egyik forrása éppen az, hogy hihetetlennek és ezért veszélyesnek tűnik a lehetetlen vállalkozás, amelyben egy, a madaraknál nagyobb tárgy képes felemelkedni és a levegőben maradni szárnycsapkodás nélkül. Pedig képes rá, ahogy a kacsánál nehezebb hajók is tudnak úszni a vizen, vagy az érettséginél ostobább politikusok is képesek megnyomni a szavazógombot.

Ismerje meg a kapitányt

Wikipedia

Már csak azért is érdemes bekéredzkednie a legénységhez, mert rögtön kiderül, hogy a kontroll-mánia is lehet félelemforrás. Nem autó ez, ahol taposhatjuk a gázt és cibálhatjuk a kormányt, érezvén, hogy mi tanítjuk fegyelemre a gépparipát. A fedélzeten egy tapasztalt utazó vezeti a vasmadarat, bízzuk rá.

Legyen társaslény

Viheti saját stewardessét, ha telik rá. Ha nem, akkor elég, ha barátságosan viselkedik a szomszédjával. Az „Anyád postás?” sehol nem hatékony ismerkedő mondat, de akadnak más kezdeméynezések, ha utastársaival csevegne. Például: „Ön mit gondol Deutero-Irajás ’leomlik a Libánon’ irodalmi motívumáról? Plágium, vagy nem plágium?” Ettől még a mizantrópok nyelve is megered.

Szoktassa magát a szűk térhez

Ha az utastér klausztrofóbiát vált ki, akkor előtte tréningelheti magát az élményre. Egyrészt utazás előtt 72 órával bekültöznie a mikorhullámú sütőbe (előtte a hálózatról csatlakoztassa le!).

Másrészt találhat egy képet a repülőgép üléssoráról és felrakhatja képernyővédőnek. Mi inkább ezt ajánljuk - nap mint nap látja munka közben, szépen lassan hozzászokhat.

Feledkezzen meg a magasságról

liketobit/flickr.com

Ez a tanács nagyjából az alkimisták fehér elefántjára emlékeztet. Nekik ugyanis azt tanácsolták, hogy ne gondoljanak a fehér elefántra, amikor az aranykészítés titokzatos receptjét kutatják, ez a siker egyik kulcsa. Természetesen semmiről nem lehet úgy megfeledkezni, hogy közben fejünkben tartjuk, miről kell megfeledkezni…

Ezért aztán itt egy egyszerűbb megoldást javasol a pszichológus szakma: ne üljön az ablak mellé.

Kerülje a katasztrófa híreket és filmeket

Ez a tanács meglehetősen debilnek tűnhet, de ültessék át gyakorlatra, kiderül, nem is annyira könnyű. Amikor online hírportálokat vagy nyomtatott napilapokat böngésznek, minden balasetről, katasztrófáról szóló hírt következetesen ugorjanak át.

Sokat fognak ugrálni. Ebből pedig arra következtethetünk, hogy hétköznapokon és hétvégéken is agyonbombáznak bennünket rémtörténetekkel, arra kondicionálva az olvasót, hogy úgyis utolér minket egy katasztrófa. Na ettől szabaduljon meg néhány napra, kifejezetten megynugtató.

Igyon – ne kávét, hanem alkoholt

sxc.hu

Ezt nem elemezzük.

Kapcsolja be a ventillátort

Ismét a klausztrofóbián segít. Üljön az ablak mellé, hogy végtelen tereket lásson, és kapcsolja be a ventillátort. Segít feloldani a betzártság érzetét, sőt, termékeny magyar fantáziával a Kárpátok felhők fölé kapaszkodó geréncén érezheti magát.

Ha egyik sem segít…

…ne repüljön.