2012. május. 12. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 12. 14:54 Plázs

Pollenhelyzet: mire számíthatunk?

A hét első felében a hűvösebb, esősebb időnek köszönhetően országszerte jelentősen visszaesett a pollenterhelés, de az idő javulásával több növény virágporának koncentrációja ismét elérte az allergiások számára tüneteket okozó szintet - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Facebook-oldalán szombaton.

Az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) péntekig feldolgozott adatai szerint a héten csak a pázsitfűfélék virágporából mértek magas szintet Zalaegerszegen, de a többi városban is elérte a tüneteket okozó közepes szintet. Szintén tüneteket okozó koncentrációban regisztrálták a fenyőfélék, az eperfafélék, a tölgy, a kőris, valamint Pécsett a platán virágporát is.

A héten alacsony koncentrációban jelen volt még a csapdákban a ciprus- és tiszafafélék, a juhar, a nyír, a gyertyán, a dió, a vadgesztenye, a bodza és a szelídgesztenye virágpora, a nyári gyomok közül pedig regisztrálták még a csalánfélék, a lórom és a kender pollenszemeit is - írta az ÁNTSZ. Az esős idő következtében az allergén gombák koncentrációja emelkedhet meg.

hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.