Plázs hvg.hu 2012. április. 27. 11:54

Abortusztabletta: itt lesz, ahogy eddig is itt volt

Magyarországon is forgalomba kerülhet az a tabletta, amely véget vet a korai terhességnek. A patikák polcaira nem kerülne fel, és csak orvosi felügyelet mellett lehetne alkalmazni, az esetleges súlyos szövődmények miatt. Pletykák szerint azonban eddig is könnyen hozzá lehetett jutni az ominózus tablettához akár az interneten, akár magánklinikákon.

Néhány napja írta meg az Index, hogy az Európai Gyógyszer-engedélyező Hatóságok (HMA) honlapján közzétett adatlap szerint egy holland cég, a Sun Pharmaceutical megkapta az engedélyt arra, hogy terhességmegszakítást előidéző tablettát hozzon forgalomba többek között Magyarországon is. Mivel mostanra már lezárult a gyógyszer értékelése, elvégezték a szükséges vizsgálatokat, és a gyártó benyújtotta a kért dokumentációt is az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek (GYEMSZI-OGYI) egy hónapon napon belül ki kell adnia az engedélyt a tabletta forgalomba hozatalára.

A lap információi szerint mindeközben egy francia cég, az Exelgyn Laboratories  is szeretné Magyarországon forgalomba hozni a készítményt. A gyógyszer azonban semmiképpen nem kerülhet a patikákba, csak kórházak számára lesz elérhető. Persze az interneten eddig is hozzáférhető volt, mintegy 70 euróért (körülbelül 20 ezer forintért), és persze az abortuszturizmus sem tilos – így bárki kimehetett Bécsbe, akinek erre pénze volt.

MTI Fotó: Kallos Bea

Nem gyógyszeripari újdonságról van szó, az abortusztabletta már évek óta jelen van több Nyugat-Európai országában is – Franciaországban például a nem kívánt terhességek többségét ezzel szakítják meg. De az Egyesült Államokban és Kínában is forgalomba hozták már. Leginkább hangoztatott előnye, hogy már a terhesség korai szakaszában "bevethető", akár az 5. héttől – ekkor még jó esély van arra, hogy teljesen kiürül a méh. Noha korábban is voltak már próbálkozások a hazai bevezetésre, eddig nem jártak sikerrel. Tóth Frank gyógyszerész szerint, akit a TV2 Mokkában kérdeztek a tablettáról, például valószínűsíthető, hogy maga a gyártó nem találta eddig megfelelőnek a magyar piacot.

Pedig még mindig viszonylag magas az abortuszok száma itthon, az elmúlt években száz születésre ötvenöt-hatvan abortusz jutott, míg Nyugat-Európában ez a szám öt-tizenegy között mozog. Noha mára egy-kétezerrel csökkent a terhességmegszakítások száma, a kevesebb születések számával összehasonlítva mégsem mutatható ki látványos javulás.

Mindenesetre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már rögtön a szer 1988 megjelenése után áldását adta a tabletta alkalmazására, és 2005-ben a Magyar Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium is támogatta az itthoni alkalmazást, persze szigorú orvosi ellenőrzés mellett. És a legfontosabb: nem a műtéti beavatkozás kiváltására, hanem csupán egy választható alternatívaként. A mifepristone vagy misporstol hatónyagot tartalmazó tabletta alkalmazásával nincs szükség semmilyen beavatkozásra: a szer tulajdonképpen spontán vetélést idéz elő, azaz a kezdeti állapotban lévő petezsák, illetve magzat erős vérzéssel ürül ki.

Csermely Gyula szülész-nőgyógyász még egy tavalyi blogbejegyzésében írt a tablettáról, illetve annak lehetséges alkalmazásáról. "Jelentős egészségügyi fejlesztésnek tartom, hiszen alternatívát nyújt a műtéti úton végzett kaparás mellett, és kisebb veszélyt jelent egy későbbi terhességre."

Hivatalosan eddig csak egyetlen magánkórházban lehetett igénybe venni a terhességmegszakítás "könnyített" változatát, ott egyedi importengedéllyel hozták be Ausztriából. Szőczei Beáta szülész-nőgyógyász szerint eddig azért is éltek kevesen a lehetőséggel, mert a hagyományos beavatkozás többszörösébe került a tabletta és a vele járó orvosi felügyelet. Míg a tablettás megoldás magánlikinikán 100 ezret kóstált, addig a műtéti terhességmegszakítás jelenleg 30 ezer forintba kerül. "Legtöbben azért választották, mert féltek a műtéttől, de így sem kerülhető el mindig, 20 százalék esély van arra, hogy mégis kaparni kell, ha a tabletta nem ürítette ki a méhet" – mondta a szülész-nőgyógyász.

Szőczei szerint mindkét eljárásnak vannak előnyei és hátrányai. A műtét gyors, a páciens semmiről nem tud, mert altatásban végzik, utána pedig rövidebb vérzésre kell számítani. Igaz, sok múlik az orvos gyakorlott kezén, amikor vakon, egy éles szélű eszközzel, azaz küretkanálal kaparja a méh falát. Ha megsérül a méhfal, esteleg átszakad, az meddővé teheti a nőt. A gyógyszernél teljesen kizárható a fertőzésveszély, jóval gyorsabban regenerálódik a méh. Ám hosszadalmasabb, és akár hetekig tartó vérzés is lehet a velejárója. És lelkileg sem kevésbé megterhelő, mint a műtéti bevatkozás, sőt, még jobban érezheti a döntés felelőségét, mert éber állapotban éli át a vetélés minden mozzanatát – tette hozzá.

Marton Szilvia

A hagyományos abortusz amúgy nem számít veszélyes műtétnek, a WHO szerint például az egyik legbiztonságosabb egészségügyi beavatkozás. Egy szülésnek például 14-szer nagyobb az egészségügyi kockázata az abortuszénál. A szakszerű abortusznál a halálozás aránya 1:100 ezerhez, a hüvelyi szülésnél 14:100 ezerhez, a császármetszésnél 41:100 ezerhez.

Rodica Comendant szülész-nőgyógyász, a WHO szakértője februári budapesti látogatásakor – a Patent Egyesületnél – is arról beszélt: fontos lenne, hogy Magyarországon is széles körben bevezessék a gyógyszeres abortuszt. Ezzel ugyanis már korai stádiumban is elvégezhető a beavatkozás, amivel jelentősen csökken a terhességmegszakítás utáni komplikációk száma. A szigorúbb orvosi ajánlások szerint kizárólag klinikán és a 7. hétig szabadna alkalmazni, pontosan a beavatkozás utáni erős vérzés miatt.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.