Terjed a kezelhetetlen malária Burmában és Thaiföldön
Újabb bizonyítékokat ismertettek kutatók a The Lancet című orvosi folyóiratban a rezisztens malária-parazitatörzsek terjedésére Thaiföld és Burma határán.
A szokásos szereknek ellenálló Plasmodium falciparium parazitatörzsekre mintegy 800 kilométerrel távolabb bukkantak az eddig ismert előfordulási helyükhöz képest, ráadásul a törzsek rezisztenciája növekedett az évek során.
A leghatékonyabb malária elleni szert sok éve már egy növényből, az egynyári ürömből (Artemisia annua) állítják elő. 2009-ben azonban olyan maláriaparazitákra bukkantak a kutatók Kambodzsában, amelyek ellenálltak a növényből kivont artemizinin nevű szernek.
A Shoklo Malária Kutató Egység munkatársai azt mérték 2001 és 2010 között háromezer páciensnél, hogy az artemizinin mennyi idő alatt tisztította meg vérüket a parazitától. A kilenc év leforgása alatt úgy találták, hogy a szer egyre kevésbé volt hatékony, a rezisztenciát mutató páciensek száma 20 százalékra emelkedett.
Az eredmény megkérdőjelezi a malária eltüntetésének lehetőségét, sőt, felveti visszatérését - idézte a kutatásban részt vevő Francois Nosten professzor véleményét a BBC hírportálja.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente akár 300 millió maláriás eset is lehet világszerte, 2010-ben 655 ezren haltak meg miatta, főként afrikai gyerekek.