Plázs hvg.hu 2012. március. 27. 21:13

Drága műtét segíthet a cukorbetegeken

Nem csak a túlsúlytól szabadulhat meg az ember a gyomorszűkítő műtéttel, a kettes típusú cukorbetegség is a múlté lehet – számol be több kutatás egybecsengő eredményeiről a The New York Times. Az eredményeket az itthon legismertebb elhízásszakértő, Pados Gyula is megerősítette. A műtét által előídézett anatómiai változások azokat a hormonokat is befolyásolják, amelyeknek a cukeok és zsírok anyagcseréjében van szerepük.

A The New York Times hasábjain megjelent cikk szerint a cukorbetegség kezelését illetően valamennyi ezzel kacsolatos kutatásban jobban vizsgáztak az amúgy túlsúly kezelését szolgáló gyomorszűkítő műtétek, mint a hagyományos terápiák, azaz a szigorú diéták, vagy éppenséggel az orvos által felírt gyógyszerek. A kutatók szerint pedig annak megértése, hogy miként befolyásolja a gyomorszűkítő műtét az anyagcserét, rávilágíthat a kettes típusú cukorkorbetegség kezelési lehetőségeire is.

A kutatásokból ugyanis az is kiderült, hogy a diétával ellentétben a gyomorszűkítő műtét megváltoztatta az egyének agyagcseréjét, mégpedig úgy, hogy csökkentette a vérben keringő elágazó láncú aminosavak mennyiségét – a vegyületek ugyanis összefüggésben vannak az elhízással, és az inzulinrezisztenciával. A műtétek vélhetően olyan mértékben megváltoztatják a szervezet anyagcseréjét, amennyire a diéta önmagában nem képes, ez magyarázhatja azt a megfigyelést, hogy a sebészi beavatkozást követően már akkor megszűnik a cukorbetegség, mielőtt látványosan fogynának.

Végel Dániel

A már idézett cikk több vizsgálatot is sorra vett, amelyek szinte egybehangzóan állították, hogy a műtétek minden eseteben előnyösebbenk bizonyultak a hagyományos kezeléseknél. Az első két vizsgálat például azt is kimutatta, hogy a beavatkozás után csökkent a magas vérnyomás, illetve a koleszterinszint is. Továbbá a betegeknek kevesebb gyógyszerre volt szükségük, mint azoknak, akik csak az étrendre és a mozgásra figyeltek.

A The New England Journal of Medicine szaklapban megjelent tanulmány volt az első, amely összehasonlította a cukorbetegeknél alkalmazott hagyományos orvosi kezeléseket a többynire saját zsebből fizetett gyomorműtétekkel, amelyek ma is inkább plasztikai beavatkozásnak számít, kivéve azoknál a páceneseknél, akiknek más módon nem sikerült a súlyleadás. A gyomorszűkítő műtéteknek persze lehetnek komplikációi, de a halálozási arány kevesebb, mint egy százalék. Szövődményként már fellépet például fertőzés, táplálkozási hiányosságok, csontvesztés, illetve sebészeti problémák.

Egy másik vizsgálat, amelyet a római Katolikus Egyetemen végeztek, azzal az ereménnyel zárult, hogy a műtéti csoportban a tünetmentesség 75 és 95 százalék volt, a többieknél, míg azok, akik az orvosi kezelést követték nem tapasztaltak tünetmentességet. Egy későbbi amerikai tanulmány ennél szerényebb eredményeket mutatott ki: itt a műtétet követő egy év után 42 és 37 százalék volt a tünetmentesség, míg a hagyományos terápiával csak a páciensek 12 százalékánál értek el látványos javulást.   

Az érinett szakemberek örömmel fogadták az eredményeket, ám rámutattak a kutatások szépséghibáira is: például arra, hogy valamennyi vizsgálat csak súlyosan elhízott emberekkel "dolgozott", azokra pedig nem terjesztették ki, akik kevesebb súlyfölösleget cipelnek.  

Ahogy Pados Gyula a hvg.hu megkeresésére elmondta, itthon eddig körülbelül 3 ezer ilyen műtétet – három ilyen központ működik az országban – végeztek az elmúlt néhány évben, amióta elérhetővéé vált Magyarországon is. Persze nem olcsó beavatkozásról van szó: 450-600 ezer forintba kerül, ha valaki így akar megszabadulni tetemes súlyfeleslegétől. Pados elmondása szerint ők is több betegnél tapasztalták, hogy a műtét következtében kettes típusú cukorbetegsége is megszűnt, ahogy kedvezően hatott a vérnyomásra, és a koleszterinszintre is.

Itthon abban az esetben támogatja a társadalombiztosító a műtétet, ha a testömegindex eléri a 35-ös értéket, vagy ennél is magasabb. Ez körülbelül 130 kilós testsúlyt jelent. Persze azt is bizonyítani kell, hogy más módszerrel – például szigorú diétával – nem sikerült a fogyás.

Heti fél kilónyi fogyás

A cukorbaj, amely a magas vércukorszint miatt alakul ki, kapcsolatban áll az elhízással, és egyre nehezebb kezelni az idő előrehaladtával, sőt, további súlyos állapotromlást – veseelégtelenség, végtagok amputálása – vagy másodlagos betegségeket – stroke, szívbetegség, vakság – okozhatnak, mint például szívbetegséget, stroke-ot, vakságot, amputációt vagy veseelégtelenséget.

A téma azért is nagyon aktuális, mert csak az Egyesült Államokban az elmúlt harminc évben megháromszorozódott a cukorbetegség, így ma már  több mint 20 millióan szenvednek ettől a kórtól. A legtöbb esetben kettes típusú cukorbetegségről van szó, a betegség gyermekkori változata sokkal ritkább, és nincs köze az elhízáshoz.

Itthon is félelmetes ütemben terjed az elhízás, minden járulékos betegségével együtt. A magyar lakosság kétharmada túlsúlyos vagy elhízott; tízből hat ember esetében foglalkozni kell az elhízással, annak következményeivel – hangzott el a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (Momot) hétvégi konferenciáján.

Bedros J. Róbert, a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság elnöke szerint az igazi problémát nem is a felnőttkori, hanem a gyermekkori elhízás jelenti, s nem csupán a túlsúllyal kell foglalkozni, hanem azzal is, hogy ez felnőttkorban számos betegséget okozhat: például hipertóniát, diabéteszt, illetve mozgásszervi betegségeket is.

Pados Gyula a diétás irányelvekről beszélt, mondván, a testsúlycsökkenéshez az elsődleges a kalóriabevitel mérséklése, ahogy az elfogyasztott ételek tápanyag-összetétele is. A fogyáshoz napi 1200-1500 kalória ajánlott, míg a napi étrend maximum 45 százaléka legyen szénhidrát, 25 százaléka fehérje, 30 százaléka zsír, továbbá naponta 30 gramm rostbevitel szükséges. Ezzel a módszerrel elérhető az optimálisnak tekinthető heti fél kilogrammos fogyás.  

Halmy László, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke szerint pedig tévhit az "úgy reggelizzünk, mint egy király" elv hasznossága, ehelyett – különösen a szénhidrátfogyasztás szempontjából – "az úgy reggelizzünk, mint egy koldus" elv ajánlatos.