2012. március. 06. 15:44 Medipress Utolsó frissítés: 2012. március. 06. 19:16 Plázs

Megdőlt egy alvással kapcsolatos tévhit

Az alvási zavarok és a nappali fáradékonyság kevésbé jellemző az idősebbek körében. Gyakorlatilag minél idősebb az ember, annál jobban alszik, derült ki egy új felmérés eredményeiből.

Az alvási zavarok és a nappali fáradékonyság kevésbé jellemző az idősebb felnőttek körében. Gyakorlatilag minél idősebb az ember, annál jobban alszik, derült ki egy új felmérés eredményeiből.

Az átfogó telefonos felmérések során mintegy 150 ezer embert kérdeztek meg, és az eredmények kiértékelésekor a kutatók megállapították, hogy a hetvenes-nyolcvanas éveikben járó idős emberek sokkal kevesebb alvási zavarra panaszkodtak, mint a 18-24 éves korosztálybeliek. Leszámítva egy kis eltérést a középkorú emberek körében, amikor is egy időre megemelkedtek az alvási panaszok, általánosságban elmondható, hogy az életkor előrehaladtával egyenes arányban, folyamatosan csökken az alvászavarok aránya.

„Az általános közhiedelemmel ellentétben az idős emberek egyáltalán nem rossz alvók, sőt éppen ellenkezőleg, a felmérés eredményei azt bizonyítják, hogy minél idősebb valaki, annál pihentetőbb számára az alvás” – mondta Michael Grandner, a Pennsylvaniai Egyetem Alvás- és Neurobiológiai Központjának kutatósegédje, a tanulmány szerzője.

A 36 amerikai államban végzett telefonos felmérés során a kutatók a résztvevők alvási szokásaira, alvásproblémáira és nappali kimerültségükre kérdeztek rá. „Észrevettük, hogy a nők körében a menopauza környékén megemelkedik az alvási panaszok gyakorisága, de ezek idővel ismét csökkenni kezdenek, és javulni kezd az alvásminőség. Ugyanez a jelenség a férfiaknál is megfigyelhető, de egy kicsit később, az ötvenes éveik vége felé, amikor általában a férfiak a karrierjük csúcsára érnek” – magyarázta Grandner.

„Azt is megfigyeltük a felmérés eredményeinek elemzése során, hogy bizonyos betegségek, különösen a depresszió rendkívül nagy hatással vannak az alvás minőségére” – tette hozzá Michael Vitiello, a Seattle-ben található Washingtoni Egyetem pszichiátriai és viselkedéstudományi professzora.

Grandner tanulmánya a Sleep című alvástudományi szaklap márciusi számában jelent meg.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.