Regionális és demográfiai eltérésektől függetlenül egészségesebbnek érzik magukat azok, akik rendelkeznek olyan barátokkal, családtagokkal, akikről úgy vélik, bármilyen körülmények között számíthatnak rájuk - írja hírlevelében az ELTE Társadalomtudományi Kara.
Az erős társadalmi kapcsolatok határozzák meg inkább, mennyire érzi magát egészségesnek az ember a Gallup 139 országára vonatkozó felmérésének elemzése szerint - olvasható az ELTE -TÁTK hírlevelében.
A kutatóközpont 2005 és 2009 között végzett adatfelvételeit a Harvard és a Washington egyetemek szakértői elemezték, amelynek során rámutattak, a közösségbe tartozás és az egészség közötti összefüggés nem köthető régióhoz. Korábban több olyan kutatás készült, amely a két faktor között korrelációt mutatott ki, de ez az első, amely az összefüggést nemzetközi szinten is feltárta.
A kutatáshoz több mint 270 ezer, 15 és 75 év közötti személy válaszait elemezték. Az eredmények szerint Latin-Amerika, Dél- és Délkelet Ázsia vagy Afrika fejlődő országaiban ugyanúgy kimutatható, mint a gazdagabb nyugati államokban, hogy egészségesebbnek vallják magukat azok, akik szoros családi, baráti kapcsolatokat ápolnak, mint azok, akikre ez kevéssé jellemző.
A vizsgálat szerint ha az elemzésbe olyan demográfiai jellemzőket is bevonnak, mint a nem, a kor, a családi állapot vagy az iskolázottság, az összefüggés akkor is fennáll. Egy külön elemzés során rámutattak arra is, azok, akik önkéntes munkát is végeznek, szintén elégedettebbek egészségükkel.
Lisa Berkman, a Harvard kutatója szerint eredményeiket magyarázza, hogy a társadalmilag elszigeteltebb személyek nagyobb arányban vannak kitéve a stressz hatásainak, immunrendszerük gyengébb, ráadásul egészségügyi szempontból a kockázatosabb életvitelre, így jelentős alkohol- vagy cigarettafogyasztásra is hajlanak.