A legfrissebb magyar adatok szerint 5-10 százalékkal nőtt a szifiliszes és gonorrhoeás esetek száma az elmúlt év utolsó negyedévében. Egy friss tengerentúli kutatás pedig azt mutatta ki, hogy mindennél jobban félünk a szexuális úton terjedő betegségektől.
Tavaly a negyedik negyedévben a bőr- és nemibeteg-gondozó hálózat összesen 133 szifiliszes megbetegedést jelentett az Országos Epidemiológiai Központ Járványügyi osztályának, 5 százalékkal többet, mint az előző év negyedik negyedévében. A gonorrhoeás (más néven kankó, tripper) fertőzések is megugrottak, 10 százalékkal többet regisztráltak, mit az előző évben. A 349 eset 62 százalékát a fővárosból jelentették. Az érintett időszakban 242 chlamydia bejelentés érkezett, 27 százalékkal több, mint a 2010. év negyedik negyedévében.
Minden korcsoportban több férfit diagnosztizáltak, mint nőt, mindkét nemnél a 25-29, és a 20-24 éves korcsoportban regisztrálták a legtöbb fertőzést. Az előző negyedévhez képest mindhárom szexuális úton terjedő fertőzés némileg csökkent. Tavaly a harmadik negyedévben ugyanis még 157 szifiliszes, 374 kankós, és 216 chlamydiás esetet regisztráltak.
Influenza igen, chlamydia nem
Amy Moors, a Michigan Egyetem végzős hallgatója a szexuális úton terjedő betegségekkel kapcsolatos félelmekről és megbélyegzésekről végzett kutatást. A szexuális úton terjedő betegségeket körülvevő stigmák gyakran visszatartják az embereket attól, hogy kezeltessék magukat, illetve megbeszéljék gondjukat partnerükkel, ami a fertőzés terjedéséhez vezethet. A kutatók több mint 1100 önkéntes véleményét kérdezték meg az interneten keresztül, akiknek két történetet kellett értékelniük, amelyek mindegyikében megfertőzött valaki egy másik személyt, ám az egyik történetben H1N1-vírussal, a másikban pedig chlamydiával. Ez utóbbival fertőzött egyén egyhétnyi kezelés után megszabadult betegségétől, az influenzát elkapott viszont az egyik forgatókönyv szerint a kórházban majdnem meghalt, egy másik szerint pedig ténylegesen belehalt a betegségbe. A jelentkezők értékeléseiből az derült ki, hogy a megkérdezettek jóval nagyobb mértékben ítélték el azt, aki a chlamydiát adta át társának,
Moors most arra készül, hogy videó segítségével az emberek arcára kiült érzéseket próbálja majd feltérképezni, hogy így kerüljön közelebb annak megfejtéséhez, miért kíséri ennyi előítélet a szexuális úton terjedő betegségeket. Moors véleménye szerint a stigmák csökkenésével nagyobb hangsúlyt lehetne fektetni a megelőzésre.