Plázs hvg.hu 2012. február. 10. 11:20

A dohányzás egyik hatása, amit csak férfiaknál figyeltek meg

Egy friss tanulmány szerint az idő előrehaladtával nagyobb mértékű mentális hanyatlást tapasztalnak a dohányos férfiak, mint azok, akik egyáltalán nem dohányoznak. Az összefüggés nők esetében nem mutatható ki.

Az Archives of General Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmányból az derült ki, hogy a hosszú távú dohányzás hatása memóriavesztésben, a múltbeli élményeknek a jelennel való összekapcsolására való képtelenségben, továbbá az általános kognitív készségek hanyatlásában jelenik meg.

A University College London kutatása több mint 5 ezer férfi és 2100 női közalkalmazottat vizsgált. Az alanyok 56 éves átlagéletkorban csatlakoztak a tanulmányhoz, és 25 éven keresztül követték őket. Ez idő alatt a kutatók hatszor ellenőrizték a résztvevők dohányzási szokásait, és egy sor kognitív tesztet végeztek. Eredményeik azt mutatták, hogy a dohányzás a mentális képességek gyorsabb hanyatlásával állt összefüggésben a dohányos férfiakban a nem dohányzó férfiakhoz viszonyítva, az összes kognitív tesztben.

AP

Severine Sabia, a kutatás vezetője elmondta, hogy a dohányzás és a gondolkodás különösen az idősebb korra vonatkozó összefüggésére utaló eredmények azt sugallják, hogy ezt a hatást a dohányzással járó magas halálozási és megbetegedési kockázat miatt jelentősen alábecsülik. Még azok a férfiak is a kognitív hanyatlás nagyobb kockázatának voltak kitéve, akik a tanulmány kezdete előtt 10 éven belül szoktak le a dohányzásról. A sokáig füstölgő exdohányosok azonban a kognitív képességek ugyanolyan mértékű hanyatlását tapasztalták, mint a nemdohányzók.

Az eredmény a népesség elöregedése miatt egyre nagyobb jelentőségű. Napjainkban körülbelül 36 millió demenciában szenvedő beteg él világszerte, és az előrejelzések szerint ez a szám 20 évente meg fog duplázódni.