Plázs MTI 2012. január. 11. 18:17

Kedvessé teszi a majmokat is az oxitocin

A szerelmi vagy boldogsághormonként is emlegetett oxitocintól az egymással korábban gorombáskodó majmok is kedvesebben kezdenek viselkedni - idézte amerikai kutatók állatkísérleteinek eredményét a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál.

A Duke Egyetem munkatársai orron keresztül, belélegeztetve adagolták a hormont rhesus makákó majmoknak. Az állatok a szer hatására több figyelmet fordítottak egymásra, sőt, akkor is szántak gyümölcslevet társuknak, amikor nekik nem jutott.

Ismert, hogy az oxitocin az embereknél az a hormon, amely eredendően segít kialakítani az anya és újszülöttje közötti kötődést, de később is erősíti a bizalmat.

MTI / EPA

A most közzétett tanulmányban két rhesusmajom vett részt. Az egymás mellett ülő állatok egy képernyőn láttak különböző jeleket, amelyek vagy azt jelentették, hogy saját maguk kaphatnak gyümölcslevet, vagy azt, hogy a társuk, vagy azt, hogy senki. Egyszerre mindig csak két lehetőség közül választhatott egy-egy majom: ő maga kap vagy a másik, ő kap vagy senki, a másik kap vagy senki.

Mint Michael Platt kutatásvezető elmondta, a belélegzett oxitocin hatására erősödött a majmok "szociális" választása az utolsóként említett döntési helyzetben. A korábbi vizsgálatokhoz képest sokkal szívesebben adatták társuknak a jutalmat, mint maradtak teljesen jutalmazás nélkül. Az eredmény azt jelzi, hogy az oxitocin az eddig véltnél szélesebb körben alkalmazható a társas viselkedés módosítására.

A tanulmányt az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS legutóbbi számában tették közzé.