2011. december. 27. 13:31 Medipress Utolsó frissítés: 2011. december. 27. 10:27 Plázs

Miért nehéz a tbc-s betegek kezelése?

Azért nehéz a tuberkulózist antibiotikumokkal kezelni, mert a kórokozó baktériumok osztódása és szaporodása meghatározza a gyógyszerekkel szembeni érzékenységet - derül ki a Science folyóirat legfrissebb számában megjelent írásból.

A Harvard Egyetem Orvosi Karának munkatársai a tuberkulózis kezeléséről írtak a Science legfrissebb számában. Bree Aldridge és munkatársai annak nyitját keresték, hogy egyes kórokozók miért pusztulnak el, mások pedig miért nem. Ehhez egy kísérleti kamrában tenyésztettek Mycobacterium smegmatis sejteket, melyek hasonlóak a TBC-t okozó Mycobacterium tuberculosishoz.

A kutatók mikroszkópos felvevővel lefilmezték a mikroba osztódását, és arra jutottak, hogy más baktériumokkal ellentétben, ahol az osztódás során egyforma leánysejtek jönnek létre, a Mycobacterium smegmatis esetén a leánysejtek nagysága igen változatosnak bizonyult. Ez az aszimmetrikus osztódás aztán számos biológiai folyamatot, például a szaporodás ütemét is befolyásolta. A kutatók úgy vélték, hogy emiatt a sejtek antibiotikumokkal szembeni érzékenysége is különbözőképpen alakul. Az elmélet tesztelése során a tenyészeteket különböző típusú szerekkel kezelték. Megállapították, hogy a különböző méretű populációk máshogy reagáltak ezekre.  

A tuberkulózis (TBC) fertőző betegség, mely évente mintegy másfél millió emberi életet követel. Kezelése igen nehéz: az antibiotikum-kombinációt hat-kilenc hónapig kell szedni, a terápia nagy odafigyelést igényel, gyakran igen sokáig fennmaradnak a fertőző sejtek.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?