Az idegrendszer is kell a fogyáshoz
Egy szűk körű kutatásból az derült ki, hogy a magasabb idegi aktivitással rendelkező embereknek könnyebb lehet a lefogyás.
A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism jövő februári számában megjelenő tanulmányhoz a melbourne-i Baker IDI Heart & Diabetes Institute kutatói Nora Straznicky vezetésével 42 túlsúlyos és elhízott személyt vizsgáltak, akik egy 12 hetes fogyókúrás programban vettek részt, és napi kalóriabevitelüket 30 százalékkal csökkentették. A kutatási időszak elején megmérték a résztvevők szimpatikus idegi aktivitását. A szimpatikus idegrendszer szabályozza a szervezetben az olyan testműködéseket, mint a nyugalmi anyagcsere vagy a táplálékból származó kalória felhasználása.
A kutatók kimutatták, hogy a sikeres fogyókúrázókban sokkal magasabb a nyugalmi szimpatikus idegi aktivitás, mint azokban, akik nehezebben adták le a kilókat. Az is kiderült, hogy a sikeres fogyókúrázókban nagyobb mértékben nőtt az idegi aktivitás a szénhidrát tartalmú tesztétel elfogyasztását követően. A nehezen fogyókban ugyanez nem volt megfigyelhető.
Nora Straznicky elmondta, hogy a kutatás során első alkalommal sikerült bebizonyítani, hogy a nyugalmi szimpatikus-izom-idegaktivitás (MSNA) jelentős előjele a fogyókúra sikerének a túlsúlyos és elhízott emberekben. Az eredmények két lehetőséget kínálnak. Először is azonosítani lehet azokat a személyeket, akik a legtöbbet nyerhetnek a fogyókúrás programokból és a diétázásból. Másodszor pedig az eredmények alapján ennek a bizonyos idegi aktivitásnak a serkentésével újfajta fogyókúrás kezeléseket lehet kifejleszteni.