Gyors fájdalomcsillapító módszert dolgoztak ki
Aki érzett már zsibbadást, netán érzéskiesést testének bármely pontján, pontosan tudja, mit jelent a fájdalomcsillapítás. Egy speciális beavatkozás gyors gyógyulást ígér.
Alagút szindrómának nevezzük azokat a test különböző pontjain megjelenő kellemetlen zsibbadásokat és izomgyengeségeket, amelyekért az adott területet beidegző idegnyomódások felelősek. Az alagútak, azaz az anatómiai csatornákban idegek és erek futnak az ínak között. Ha ebben a csatornában valamilyen duzzanat, gyulladás, vagy vizenyő keletkezik, ez a szűk rés még inkább összenyomódik és elkezdi nyomni az idegeket és az ereket. Ennek következményeként jelennek meg az egyre kellemetlenebb tünetek: a kezdeti zsibbadást érzéskiesés és fájdalom követ. A legsúlyosabb következményként előfordulhat izomgyengeség és az izomsorvadás is az ideg által ellátott területen.
Alagutak több testtájon vannak, de problémák jellemzően a könyökben, a csuklóban és a kézben lévő kisízületeknél jelentkeznek, amelynek jellemző tünete a kar fájdalma és/vagy a kéz az ujjak zsibbadása. Szakmailag éppen az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy a reumatológus meghatározza a tünet okát, hiszen a probléma lehet a csuklóban, a könyökben és a nyakban – éppen ezért nehezen diagnosztizálható.
"Ha az érintett területen beadunk egy injekciót gyulladáscsökkentő anyaggal, akkor a szúrás után 1-3 napon belül látványos javulás jön létre, ugyanis így az a probléma szüntethető meg, amely az összenyomatódást okozza. Ehhez a speciális technikához azonban pontosan ismerni kell az alagút anatómiai elhelyezkedését" – magyarázza Pál Mónika reumatológus.
Mint mondja, sokszor már az első injekció is megszünteti a fájdalmat, de az is elképzelhető, hogy a teljes javuláshoz meg kell ismételni. Ugyanazon területre legfeljebb három injekció adható, megfelelő időközönként, néhány napos különbségekkel. Mivel jórészt szteroidot adnak gyulladáscsökkentőként. És az is nagyon fontos, hogy pontosan meghatározzuk, hogy rövid, közepes, vagy hosszú hatású fajtáját használják-e.