2011. november. 17. 09:48 Medipress Utolsó frissítés: 2011. november. 17. 09:38 Plázs

Károsodott szívet hoztak helyre

Kutatók arról számoltak be, hogy eddig egyedülálló módon a beteg saját szívéből kinyert őssejtek felhasználásával sikerült helyrehozniuk a szívszövet károsodását.

A Lancet szakfolyóiratban közölt kutatás során az eljárás biztonságosságát tesztelték, de a kutatók a szív pumpáló képességének javulásáról is beszámoltak. A kutatók azt állítják, ez volt az első eset, hogy szívsejteket használtak fel emberi kezelésben, miután az állatkísérletek ígéretes eredményeket hoztak.

Az előzetes kísérletben olyan szívelégtelenségben szenvedő betegek vettek részt, akik bypass műtéten estek át. A műtét során a szívszövet egy darabját kivették a jobb pitvari fülcséből. A mintából őssejteket izoláltak, és minden egyes beteg számára körülbelül kétmillió őssejtet tenyésztettek ki. A sejteket száz nap múlva befecskendezték.

Az orvosok mérték a szívverés hatékonyságát. Az adatok azt mutatták, hogy a 14 kezelésen átesett betegben a kezdeti 30,3 százalékos arány a kísérlet negyedik hónapjára 38,5 százalékra emelkedett. Az őssejtkezelésen nem átesett hét beteg ejekciós frakciója nem változott. Roberto Bolli, a Louisville-i Egyetem egyik kutatója elmondta, az eredmények azért jelentősek, mert azt bizonyítják, hogy a szív őssejtek szignifikáns mértékben képesek javítani a szív kontraktilitását.

Nem a szív azonban az egyetlen forrás, amelyből hasznos őssejteket lehet kinyerni. Már korábban végeztek olyan kísérleteket, melyek során a csontvelőből származó őssejteket használták fel a kezeléshez. Anthony Mathur, a Londoni Orvostudományi Egyetem professzora és John Martin, a University College London professzora már széleskörű, randomizált klinikai kísérleteket folytatnak. Azt vizsgálják, milyen hatást gyakorol a betegekre a saját csontvelőjükből kinyert őssejtek beültetése a szívrohamot követő hat órán belül. Mathur a szív őssejt kísérletről azt állítja, hogy bár nagyszerű és ígéretes, az eredmények igazolásához nagyobb szabású kísérletekre lesz szükség. A professzor szerint az ejekciós frakció javulása nem ugyanaz, mintha a túlélési arány vagy az életminőség nőne.

Peter Weissberg professzor, a Brit Szív Alapítvány igazgatója szerint a következő lépés az, hogy a javulást az utolsó kísérlettel is bizonyítsák, és kimutassák, hogy a sejtek valóban pótolják a károsodott szívsejteket, vagy olyan molekulákat választanak ki, amelyek elősegítik a szív gyógyulását. A klinikai kísérletek következő szakasza várhatóan 2012-ben kezdődik meg.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.