A Biological Psychiatry című lapban megjelent tanulmány szerzői arról számoltak be, hogy egy új módszer segítségével könnyebbé válhat a dohányosok számára a cigarettáról való leszokás.
A Duke Egyetem Orvosi Központjának kutatói az agykéreg és limbikus rendszer azon területeit térképezték fel, melyek az érzelmekért felelősek, és így a nikotinéhség érzésében is nagy szerepük van. Céljuk az volt, hogy ezeknek a területeknek a mágneses stimulálása révén megpróbálják manipulálni a nikotin iránti sóvárgást.
„Közvetlenül a frontális agyterületet ingereltük mágneses mezők segítségével, és így világosan látszott, hogy a dohányosok cigaretta iránti vágyáért ez a terület a felelős. Azáltal, hogy így pontosabb betekintést nyertünk abba, miként alakul ki a nikotin iránti vágy az agyban, lehetőség nyílhat arra is, hogy ezt a vágyat blokkoljuk, és ezzel hozzásegítsük a dohányosokat káros szenvedélyük elhagyásához” – fejtette ki Jed Rose, a tanulmány egyik szerzője.
Míg az alacsony frekvencián történő stimulálás során nem tapasztaltak különösebb változást a kutatók, a magas frekvencián történővel már komoly eredményeket értek el, és sikerült csökkenteni a cigarettának azt a hatását, ami miatt a dohányos sóvárgást érez iránta, vagyis pont a függőség ellen adott védelmet.
John Krystal, a Biological Psychiatry szerkesztője úgy véli, a tanulmány nagyon fontos felfedezésekről számolt be, ám ahhoz, hogy mindezek segítségével kidolgozhassanak egy új kezelési módszert, mellyel sokaknak segíthetnek a leszokásban, még további kutatások szükségesek.