Szervezetten és átláthatóan fizethetnek a jövőben a betegek a jobb egészségügyi szolgáltatásokért - mondta Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) budapesti konferenciáján.
Elképzelhetetlen, hogy az ellátási csomagban különbséget tegyünk két magyar polgár között, és szó sem lehet arról, hogy privatizálják az egészségbiztosítást, vagy versengő egészségbiztosítás jelenjen meg, ám az, hogy az egészségügyben jelenleg szervezetlen formában bolyongó magánforrások szervezett formában, átláthatóan kerüljenek a rendszerbe, mindenkinek érdeke - mondta az InfoRádió szerint Szócska Miklós a Mabisz konferenciáján.
Az egészségügyi államtitkár hozzátette: az ellátás mindenkinek kell, hogy járjon, ám a szolgáltatást illetően - tehát például egy egyágyas szobáért - helye lehet a "különböző sémáknak". Kitért arra is, hogy várhatóan jövőre kezdik meg a tárgyalásokat minderről az intézményekkel, miután a kórházak önkormányzati helyett minisztériumi tulajdonba és felügyelet alá kerültek.
Arra a kérdésre, hogy miért nem gondolkodnak el a tárcánál az osztott biztosítás rendszerén (amelyben a társadalombiztosítási befizetések egy részét a tb-kassza választott magánbiztosítónak utalja át), Szócska Miklós úgy reagált: először találkozott az ötlettel, el fog gondolkodni rajta, bár ez rendszerszinten a kormányzat elképzeléseinél költségesebb megoldás lehet.
Kisbenedek Péter, a Mabisz elnöke megkérdezte az államtitkártól, nem tartanak-e attól, hogy a magyar egészségügyben a törökországihoz hasonlóan a közellátás silány színvonala miatt totálisan kettéválik az állami és a magánellátás, mivel a fizetőképes betegek kilépnek a rendszerből. Szócska Miklós válaszában úgy vélte: ez valóban komoly kockázat, amelyet minden eszközzel próbálnak megakadályozni.