Plázs hvg.hu 2011. október. 11. 10:57

Csak rosszabb lesz a magyar egészségügy?

A lakosság és az orvosok egyaránt úgy gondolják, egyre romló gazdasági feltételek között fog működni az egészségügy – derült ki a GfK Hungária és a Szinapszis közös Egészségügyi Bizalom Indexének aktuális eredményeiből. Míg az orvosok töbsége alig lát lehetőséget saját helyzete javítására, a lakosság egyre inkább hajlandó költeni magánorvoslásra.

A kórházakat érintő változások miatt az elmúlt negyedévben a szakorvosok ellátórendszerrel szembeni várakozásai az eddigi mélypontra süllyedtek és gyakorlatilag alulmúlták az eddig legborúlátóbbnak bizonyult háziorvosi réteget. A magyar szakorvosok többsége – mintegy háromnegyede – úgy gondolja, mind a kórházak, mind az orvosok és a nővérek rosszabb helyzetbe kerülnek az elkövetkező 12 hónapban és az előrejelzett negatív változások közül legsúlyosabbnak a növekvő nővérhiányt tartják. Ugyancsak pesszimistán ítélik meg a műszerpark helyzetét: véleményük szerint az romlani fog és az utóbbi közel tíz évben most a legkisebb az intézmények műszerbeszerzési, az ebbe történő befektetésre való hajlandóság.

Az állami praxisfejlesztési pályázatnak köszönhető, hogy a háziorvosok beruházási hajlandósága nőtt az elmúlt egy évben és annak ellenére, hogy az ellátórendszerrel kapcsolatos várakozásaik tovább romlottak az elmúlt negyedévben, a fejlesztési támogatás kismértékben növelte a háziorvosok bizalmát.

Túry Gergely

Míg a lakosság körében egyre nagyobb réteg dönt úgy, hogy jövedelme egy részét fordítja saját egészségére és erre a költésre befektetésként tekint. Az emberek közel fele (43 százalék) meg van győződve arról, hogy érdemes figyelmet fordítania az egészségére. Közel feleennyien (25 százalék) hajlanak arra, hogy jobban figyeljenek az egészségükre. Ők az egészségügyi ellátórendszertől egyre kevesebbet várnak, ezért egyre inkább támaszkodnak saját erőforrásaikra.

A lakosság véleménye az egészségügyben végbemenő változásokról rendkívül sokrétű. Ugyanolyan arányban fordulnak elő negatív és pozitív vélemények attól függően, ki mit hallott meg a hírekből, illetve hogyan értelmezte ezeket a híreket. Két téma kapott kiemelt figyelmet: a rezidensek ösztöndíj programja és az azzal kapcsolatos vélemények; valamint a gyógyszerárak és a gyógyszergyárak terheinek változása. Megjelent az a vélemény is, hogy az állam akarja finanszírozni továbbra is teljes mértékben az egészségügyet annak ellenére, hogy nem tudja megfelelően ellátni e feladatot. A vélemények legnagyobb része valamilyen módon a pénzhez kapcsolódik, meglepő módon az ellátás tartalma, a szerkezeti anomáliák alig kerültek elő a vélemények indoklása között.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?