Bár egyre nagyobb az orvosok és a média kampánya a cukor ellen, az emberek többsége mégsem tud lemondani kedvenc ízéről, és az egészségesnél több cukros ételt fogyaszt. A túlzott fogyasztás betegségeket okozhat, és most kiderült, hogy maga a cukor utáni sóvárgás is komoly betegségek tünetét is jelentheti.
Azt eddig is tudtuk, hogy a túlzott cukorbevitel káros a szervezetünkre. A szakértők azonban egyre jobban aggódnak a következményektől. Robert Lustig, az amerikai elhízás szakértőinek a vezetője szerint a cukor – a dohányzáshoz hasonlóan – is függőséget okozó "méreg", amit szabályozni kellene. Jacob Teitelbaum új, a Beat Sugar Addiction Now! (Győzd le a cukorfüggőséget most!) című könyvében a problémát egészen más irányból közelíti meg.
A szakértő szerint ugyanis az édes íz utáni sóvárgás komoly, diagnosztizálatlan betegségek tünete is lehet, mint például a mellékvese rendellenes működése, vagy az egyes "rossz" baktériumok elszaporodása a belekben. A könyvben négy csoportba sorolja a tüneteket, amik alapján négy lehetséges betegséget feltételez. és minden esetben kitér a lehetséges megoldásokra is, ami többnyire a kávé és a cukros ételek kerülését takarja, de természetesen fontos az is, hogy orvoshoz forduljunk.
Egyik ilyen a pajzsmirigy alulműködése. Állandó fáradékonyságot okoz, ezért a betegek többnyire sok kávét és cukros nassolnivalókat fogyasztanak. Nem ritka az izmok feszült állapota sem, ami fejfájást is okoz.
De utalhat az élesztőgomba, a Candida elszaporodására is. Gyakori gombás fertőzések, emésztési problémák, a cukor és kenyér utáni vágy jellemzi a betegeket, akik lehetséges, hogy a közelmúltban valamilyen antibiotikumos vagy szteroidos kezelésen estek át.
Az adrenalin túltermelése is állhat a tünetek mögött. Állandó éhségérzés, ingerlékenység, esetleges szédülések jelezhetik a rendellenességet. Gyakori a betegeknél a visszatérő torokgyulladás, felfázásos tünetek, valamint a szomjúság érzése is.
A menopauza közeledtét is jelezheti. A menopauza idején a nők a hormonális változások miatt egyre jobban hajlamosak az inzulinrezisztenciára. Ilyenkor szintén fáradtnak és levertnek érezhetik magukat a betegek, és ösztönösen a cukros ételeket kívánják.