A nevetés jó orvosság lehet az idősebb, szellemileg leépült páciensek számára, és az egészben a legjobb, hogy nincs káros mellékhatása.
Jean-Paul Bell ausztrál humorterapeuta kezdetben beteg gyerekekkel dolgozott bohócdoktorként, ma pedig az idősebbeket nevetteti meg Play-Up (Rajta!) elnevezésű programjával. Bell volt a vezető terapeutája annak a tanulmánynak is, amelyet a humor hatásáról készítettek. Azt vizsgálták, miként hat a program a szellemileg leépült páciensek hangulatára, viselkedési zavaraira és közösségi kapcsolataira.
A SMILE (Nevetés) elnevezésű tanulmány három éven át tartott 36 gondozóház 400 lakójának részvételével. A programban játékok, tréfák, dalok szerepeltek.
A tanulmányt vezető Lee-Fay Low, az Új-Dél-Walesi Egyetem munkatársa szerint jelentősen javult a programba bevont páciensek állapota, zavarodottságuk mértéke például mintegy húsz százalékkal csökkent, ami megfelel annak, mintha antipszichotikumokkal kezelték volna őket. Világszerte átlagosan a 65 év felettiek 6,5 százaléka, a 85 év felettieknek pedig 22 százaléka szenved demenciában.