Elakadt és visszafejlődik a magyar lombikbébiprogram
Az elmúlt években a gyermektelenek aránya Magyarországon tovább növekedett, a hazai lombikbébiprogram fejlődése mégis elakadt, sőt visszafejlődési tendenciák is megjelentek – közölte a Budai Lombikbébi Közhasznú Egyesület pénteken.
Közleményükben kiemelték: Magyarországon a fogamzóképes lakosság 13 százaléka meddő, vagyis 140-150 ezer házaspárnak nem lehet gyereke. Míg régebben jóval nagyobb volt a meddő nők aránya, mára kiegyenlítődés figyelhető meg a férfiak és a nők között.
A világ első lombikbébije, Louise Joy (Öröm) Brown 1978. július 25-én született az angliai Oldhamben, és az ő első gyermeke is megszületett már. Az első magyar lombikbébit 1989-ben a Pécsi Klinikán hozták világra. Azóta a világon született lombikbabák száma meghaladja a hárommilliót, Magyarországon pedig a harmincezret. A mesterséges megtermékenyítések számát illetően a dánok vezetnek, egymillió lakosra 1826 ilyen beavatkozás jut, Magyarországon pedig 700, az Egyesült Államokban viszont csupán 250 – emelték ki.
A közleményben arra is kitértek, hogy Magyarországon évente nagyjából hétezer, Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott lombikbébi-kezelést indítanak. Ezekből mintegy 1100-at a Szent János Kórház Budai Meddőségi Centrumában végeztek, ez a magyarországi program 15,7 százalékát jelenti – tették hozzá.
Ebben a meddőségi centrumban a kezelt páciensek tizenöt évvel ezelőtt alapították meg a Budai Lombikbébi Közhasznú Egyesületet. Azóta a mintegy 1700 tagú nonprofit, civil szervezet a lombikbébiprogram társadalmi elismertetéséért, szakmai fejlesztéséért, valamint gyakorlati elősegítéséért harcol. Egyebek mellett új orvosi műszereket és eszközöket vásároltak a Budai Meddőségi Centrum számára, valamint sok esetben hozzájárultak a rászoruló egyesületi tagok gyógyszeres kezeléséhez – olvasható az egyesület közleményében.