Elnöki határozatra Oroszországban újra alkoholos italnak minősítették a sört, ugyanis így próbálja meg az orosz kormányzat felvenni a harcot az egyre terjedő alkoholizmussal szemben.
A sör egészen mostanáig nem minősült alkoholnak Oroszországban, így egyszerű üdítőitalként lehetett kereskedelmi forgalomba hozni, tehát nem volt semmiféle korlátozás a forgalmazására nézve – mondta Viktor Zvagelszkij, az Egyesült Oroszország párt képviselője.
De 2013 januárjától kezdve életbe lép a Dimitrij Medvegyev, orosz elnök által aláírt rendelet, amelynek értelmében este 11 és reggel 8 óra között kizárólag bárokban és kávézókban lehet sört árusítani. A törvény szintén tiltani fogja a sör utcai árusítását, és a nyílt helyen történő alkoholfogyasztást. „Ezentúl a sört éppúgy fogjuk kezelni, mint a tömény alkoholt”, mondta Zvagelszkij. Az egészségügyi szakértők egyhangúan örömmel fogadták a törvénytervezetet.
„A fiatalok többnyire először a sör formájában lépnek érintkezésbe az alkohollal, mielőtt töményebb szeszt kezdenek fogyasztani” - mondta Jevgenyija Koskina, az orosz Nemzeti Függőségkutatási Központ munkatársa. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a túlzott alkoholfogyasztás évente félmillió halálesetért tehető felelősé, és jelentősen lecsökkenti a várható legmagasabb életkort, ami az orosz férfiak esetében jelenleg mindössze 60 év, akárcsak mint Bangladesben, Hondurasban, vagy más elmaradott országokban.
Kirill Bolmatov, Oroszország ötödik legnagyobb sörfőzdéjének igazgatója élesen bírálta a törvénytervezetet, és nehezményezte, hogy a tömény italok helyett a sört vette célkeresztbe a kormány. Bolmatov szerint az alkoholizmus magas arányáért sokkal inkább a vodka rendkívül olcsó ára tehető felelősé. Oroszországban ugyanis körülbelül 4 euróért már lehet kapni egy liter vodkát. Egy piackutató intézet felmérése alapján azonban az derült ki, hogy az oroszok 39 százaléka a sört nevezte meg kedvenc italaként, míg a vodkát csupán a megkérdezettek 32 százaléka választotta.