Gyógyszerfeltaláló és fehérjekutatók kapták idén a Lasker-díjat
A maláriagyógyszer megalkotójának, valamint a fehérjekutatás terén elért eredményeiért két tudósnak ítélték oda a Nobel-díj előszobájaként is emlegetett Lasker-díjat – jelentették be hétfőn. Az Albert és Mary Lasker nevét viselő alapítvány díja mellé 250 ezer dollár jár, az elismeréseket szeptember 23-án adják át.
Tu Ju-ju (Tu Youyou) 81 éves kínai szakember a klinikai kutatásokért járó díjat kapja az artemiszinin nevű maláriagyógyszer megalkotásáért. Az alapítvány szerint a gyógyszer milliók életét mentette meg.
A kínai kutató az 1960-as évek végén – egy kormány által támogatott program részeként – kezdte kombinálni a régi ismereteket és a népi orvoslás eszközeit, hogy hatékony kezelést találjon a maláriára. Tu Ju-ju kétezer lehetséges receptet gyűjtött össze, kollégái segítségével 380 kivonatot készített. Ezek egyike - amely ürömből készült – ígéretesnek bizonyult egereken végzett kutatásokban. Régi szövegek tanulmányozása közben fellelt nyomon elindulva Tu "újrahangolta" az előállítás folyamatát, hogy még hatékonyabbá tegye a szert. Végül az 1970-es években kollégáival izolálta az aktív összetevőt, az artemiszinint.
Az alapkutatásokért járó Lasker-díjat Franz-Ulroch Hartl, a Max Planck Biokémiai Intézet kutatója, valamint Arthur Horwich, a Yale Egyetem munkatársa kapja megosztva. Kulcsfontosságú felfedezéseik arról, hogy a fehérjék miként viselkednek a sejten belül, egy nap talán segítheti a tudósokat abban, hogy új kezelést találjanak betegségekre, mint az Alzheimer-kór vagy a Huntington-kór.
Hartl és Horwich munkája előtt a szakemberek úgy gondolták, a fehérjéknek nincs szükségük segítségre, hogy felöltsék megfelelő alakjukat. Az 1980-as évek végén azonban a két kutató felfedezte, hogy a folyamat egy "ketrecszerű" struktúrában zajlik, ami előmozdítja azt. "Megválaszolták, hogy a fehérjék miként érik el biológiai potenciáljukat" – méltatta eredményeiket az alapítvány.