2011. augusztus. 29. 16:45 Medipress Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 29. 16:32 Plázs

Megalkották a természetesnek ható műlábat

A tudósok olyan művégtagot találtak fel, amely használatakor nem tapasztalható a korábbi darabokra olyan jellemző bicegő járás.

A Vanderbilt Egyetem kutatói által megalkotott modell a számítástechnika, az érzékelők, az elektronikus motorok és az akkumulátortechnológia legújabb eredményeit ötvözi. Szenzorokkal van felszerelve, amelyek a használó mozgását figyelik. Ezeket az adatokat mikroprocesszorok dolgozzák fel, amelyek azt próbálják megjósolni, mi lesz a következő mozdulat, így téve könnyebbé a mozgást. Mivel egyszerre mozgatja a térd és a boka kapcsolódási pontjait, abszolút természetesnek hat.

„Teljesen más, mint a korábbi művégtagom. Az passzív volt, és mindig magam mögött húztam. A Vanderbilttel ezt alig lehet érezni” – mondta el a 23 éves Craig Hutto, akinek évekkel ezelőtt amputálták a lábát. A találmány hétéves kutatómunka eredménye, amely Michael Goldfarb gépészmérnök-professzor nevéhez fűződik. „Bebizonyosodott, hogy a megfelelő technológia segítségével össze lehet hangolni a térd és a boka mozgatását. Ezáltal összhangba kerül a gép és az ember” – magyarázta a kutató.

A Vanderbiltet a mindennapi életben való használatra fejlesztették ki. Könnyebbé teszi a sétát, az ülést, a lépcsőn és az emelkedőkön való közlekedést. Vizsgálatok kimutatták, hogy használói a korábbinál 25 százalékkal gyorsabb haladásra képesek, mivel a műlábhoz képest 30-40 százalékkal kevesebb energiájukba kerül a mozgás.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?