2011. augusztus. 29. 16:45 Medipress Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 29. 16:32 Plázs

Megalkották a természetesnek ható műlábat

A tudósok olyan művégtagot találtak fel, amely használatakor nem tapasztalható a korábbi darabokra olyan jellemző bicegő járás.

A Vanderbilt Egyetem kutatói által megalkotott modell a számítástechnika, az érzékelők, az elektronikus motorok és az akkumulátortechnológia legújabb eredményeit ötvözi. Szenzorokkal van felszerelve, amelyek a használó mozgását figyelik. Ezeket az adatokat mikroprocesszorok dolgozzák fel, amelyek azt próbálják megjósolni, mi lesz a következő mozdulat, így téve könnyebbé a mozgást. Mivel egyszerre mozgatja a térd és a boka kapcsolódási pontjait, abszolút természetesnek hat.

„Teljesen más, mint a korábbi művégtagom. Az passzív volt, és mindig magam mögött húztam. A Vanderbilttel ezt alig lehet érezni” – mondta el a 23 éves Craig Hutto, akinek évekkel ezelőtt amputálták a lábát. A találmány hétéves kutatómunka eredménye, amely Michael Goldfarb gépészmérnök-professzor nevéhez fűződik. „Bebizonyosodott, hogy a megfelelő technológia segítségével össze lehet hangolni a térd és a boka mozgatását. Ezáltal összhangba kerül a gép és az ember” – magyarázta a kutató.

A Vanderbiltet a mindennapi életben való használatra fejlesztették ki. Könnyebbé teszi a sétát, az ülést, a lépcsőn és az emelkedőkön való közlekedést. Vizsgálatok kimutatták, hogy használói a korábbinál 25 százalékkal gyorsabb haladásra képesek, mivel a műlábhoz képest 30-40 százalékkal kevesebb energiájukba kerül a mozgás.

hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.