Plázs hvg.hu 2011. augusztus. 23. 17:51

Így ment életeket a bringázás

Tucatnyi halálozást előzhet meg évente a biciklizés, a katalán fővárosban mindenképpen – írja a BMJ.com egy friss tanulmányra hivatkozva. A barcelonai biciklibérlő rendszer kiépítése – uniós támogatással – kevesebbe került, mint egy városi busz beszerzése. A budapesti bérbringákra azonban még várnunk kell.

A biciklikölcsönzés beindulása tucatnyi halálesetet előz meg – ezt állapították meg a Centre for Research in Environmental Epidemiology (CREAL) kutatói, akik Barcelonában a városi szintű biciklibérlő rendszer hosszú távú hatásait elemezték.

Barcelonában 2007 óta működik a Bicing névre keresztelt program, amelynek legnagyobb eredménye, hogy két évvel később több mint 180 ezren, a teljes lakosság 11 százaléka választja a városi közlekedés ezen formáját, úgy, hogy nagy részük korábban nem biciklizett. A tanulmány ez alapján azt vizsgálta, kimutatható-e bármilyen pozitív egészségügyi hatás, főleg ilyen rövid időn belül, ha az ember kétkerekűre cseréli az autóját. A bérletesek kétharmada munkába, illetve iskolába jár a kölcsönbringával, és vannak akik tömegközlekedéssel és olykor autóval váltogatják a biciklizést.

Városi közlekedés Barcelonában. Kölcsönzött bicikli
AP

A vizsgálat során a kutatók figyelembe vették a rendszeres fizikai aktivitás előnyeit. Többek között azt is, hogy ezzel olyan népbetegségeknek – elhízás, cukorbetegség, vérnyomásproblámák – lehet elejét venni, amelyek a mozgásszegény életmód következményei. Persze azzal is számoltak, hogy biciklin tekerve nagyobb légzennyezettségnek van kitéve az ember, és a balaesetveszély is nagyobb. Ennek ellenére arra a következtetésre jutottak, még így is több a pozitív hatás, amely leginkább abban mutatkozik meg, hogy csökken a halálozási arány.

A tömeges bringázás ugyanakkor csökkenti a szén-dioxid-termelést is, kevesebben járnak autóval, és ritkábbak a közlekedési dugók is a városban. A kisebb autóforgalom pedig kevesebb halálos balesetet eredményzett, mégpedig 24 százalékkal.

Budapest: 2013-ban jön a Bubi

Budapesten 2013-ban adhatják át a biciklikölcsönző rendszert. Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ  vezérigazgatója korábban azt mondta, 900 millió forintból gazdálkodhatnak, amelyből első körben 74 dokkoló állomást alakítnak ki, elsősorban a belvárosban – így az már biztos, hogy például a Móricz Zsigmond körtérre vagy a Déli pályaudvarhoz nem jut a bringákból. De a belvárost minden bizonnyal lefedi majd, és ha sikeres lesz az indulás, a későbbiekben 20-30 ezer biciklit is bevonhatnak ebbe.

Kritikus tömeg Budapesten. Saját bringán
MTI Fotó: Marjai János

Bár számunkra mindenképpen követendő lehet a katalán rendszer, van ennél olajozottabban működő példa is: Koppenhágában például a 30 százalékot is meghaladja a kerékpárral való utazás, míg Barcelonában az összes utazásnak alig 4-5 százalékát teszi ki a bringázás.