Egy új kutatás szerint az UV-sugarak a függőségekért felelős agyi területet aktiválják az úgynevezett tanorexiásoknál. Tehát már a napimádat és a vágyott bőrszín is függőséggé válhat ki – írja az ABC News.
Annak ellenére, hogy az elmúlt 11 évben ötször diagnosztizáltak nála bőrrákot, még mindig napsütötte bőrre vágyik. A szenvedélyét nyíltan felvállaló Lori Greenberg őszintén beszélt függőségéről az ABC News-nak: "napi rendszerességgel vágysz rá, ha nem kapod meg, érzed a hiányát, olyan mint a Xanax" – mondja, hozzátéve: biztos benne, hogy ez már függőség, és egy új kutatás szerint talán igaza is van. A kutatási eredményeket összefoglaló tanulmány az Addiction Biology orvosi lapban jelent meg.
A Texas Southwestern Egyetem kutatói ugyanis nem kevesebbet állítanak, mint hogy a tanorexiásoknak elnevezett nap- és szoláriumimádók ugyanúgy viselkednek mint az alkoholisták, vagy bármilyen más függőségben szenvedő emberek. Csak náluk a szesz helyett az UV-sugarak indítják be a „jutalmazó” funkciót az agyban. Így a napsugarakban és szoláriumokban lévő ultraviola sugarak valójában endorfint – az eufóriát előidéző anyag – termelnek. (Egy korábbi kutatás, melyet a Wake Forest Egyetem szakemberei végeztek, rámutatott már arra, hogy a lebarnult embereknek beadott endorfinblokkolók az elvonókúrákra emlékeztető tüneteket váltották ki az alanyoknál, a hiányérzet mellett szédülés és hányinger is jelentkezett).
A kutatók már évekkel ezelőtt is sejtették, hogy a görcsös barnulási vágy, barnulás szenvedélye ugyanolyan problémát jelent, mint az alkoholizmus vagy a drogfüggőség. "A kutatók most azt erősítették meg, hogy az agy ugyanazon területe aktiválódik napozáskor, mint egy drogfüggőnél, amikor hozzájut napi adagjához" – mondta Charles Samenow, a George Washington Egyetem pszichiáterprofesszora. Az érintettek képtelenek csökkenteni a napozás, illetve szoláriumozás mennyiségét, még akkor is nehéz őket jobb belátásra bírni, ha történetesen bőrrákot diagnosztizálnak náluk. Ahogy az alkoholista sem teszi le a poharat, mert az orvos arra figyelmezteti, ha így folytatja, a mája nem sokáig bírja. Jó (negatív) példa erre a már idézett interjúalany, aki ugyan jelenleg kigyógyult a rákból, de nemrég még rákos sejteket találtak a szervezetében. Mint nyilatkozta: ennek ellenére nem képes leállni.
A kutatást végző orvoscsoport már a szoláriumfüggők gyógyszeres kezelésén dolgozik.