Plázs Medipress 2011. augusztus. 17. 15:43

Szuperokos tapaszt fejlesztettek ki

Az ideiglenes tetoválásokhoz hasonló, bőrfelületre helyezett átlátszó tapasz képes érzékelni és továbbítani az emberi test fiziológiai jeleit, például a szívritmust, az agyhullámokat, vagy akár az izom összehúzódásait is.

Ez az új fejlesztés, az úgynevezett „hordható elektronika” egy nap felválthatja a huzalokat és az elektródákat, amelyeket manapság használnak az orvostudományban a testi funkciók megfigyeléséhez. Alig lehet érezni a bőrön, pedig ebbe a körülbelül 10 négyzetcentiméter felületű, az ideiglenes tetoválásokhoz hasonló, fóliavékonyságú eszközbe komoly, jó minőségű elektronika van beleépítve – írja John Rogers, a tanulmány szerzője a Science magazin augusztus 12-i számában.

Az epidermális elektronikus rendszer (EES) a már meglévő félvezető termékek és műszaki eljárások továbbgondolásából született. A tapasz előállításához a kutatók olyan vékony szeleteket vágtak le szilíciumból, hogy olyan hajlékony és rugalmas legyen, mint az emberi bőrszövet – magyarázta John Rogers, az Illinois-i Egyetem műszaki innovációs részlegének munkatársa.

A tapaszokat ugyanolyan módszerrel kell a bőrfelületre illeszteni, mint az ideiglenes tetoválásokat, tehát mindenféle ragasztóanyag nélkül, csak a hátoldaluk benedvesítésével a bőrre tapadnak. Gyakorlatilag szinte láthatatlan, így nagyon jól lehet alkalmazni például alvásmegfigyeléshez, koraszülött kisbabák monitorozásához, vagy bármely olyan esetben, amikor a nagyméretű elektródák és a zsinórok nem megfelelőek a vizsgálatokhoz.

A remények szerint az epidermális elektronikus rendszert, vagyis az EES-t a jövőben akár majd „intelligens” sebtapaszként is lehet alkalmazni, arra programozva, hogy gyorsítsa fel a seb gyógyulási folyamatát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.