Plázs Medipress 2011. augusztus. 10. 10:31

Megvan a hallucinációk neurológiai háttere

Az Új Dél-Wales-i Egyetem munkatársai leírták azt az idegi mechanizmust, mely hallucinációk kialakulását segítheti elő. A felfedezés befolyással lehet a skizofrénia gyógyszeres kezelésére.

Thomas Weickert és munkatársai szerint az egészségeseknél a jutalmazásban szerepet játszó mellső striatumnak nevezett terület skizofréniában szenvedőknél képtelen a válaszra, így nem következetes módon jön létre az agyban az elégedettség érzése. Vagyis mivel a skizofréniások képtelenek különbséget tenni a belső jutalmazást kiváltó és nem kiváltó ingerek között, a frusztráció rányomja a bélyegét életvitelükre, ugyanis nem képesek meghozni a számukra megfelelő döntéseket.

A belső jutalmazásnak számos kapcsolata van a tanulást kódoló területekhez, ezáltal segít a figyelem fenntartásában, illetve a számunkra előnyös magatartás elsajátításában. A Molecular Psychiatry oldalain bemutatott eredmények szerint a striatum továbbá kapcsolatban áll a döntéshozással, a tervezéssel, a gondolkodás szerveződésével, illetve az érdeklődés felkeltésével.

A vizgálat során mágneses rezonanciavizsgálatot alkalmaztak, és a képalkotó eljárás kimutatta, hogy skizofréniásokban nem működik megfelelően a szóban forgó terület. Ez azt jelenti, hogy mivel az ilyen betegek nem képesek eldönteni, mi nekik a hasznos, emiatt nehézségeik lesznek környezetükkel, ugyanis gyakorta rossz döntéseket hoznak. A vizsgálat továbbá segíthet annak megértésében, miként jönnek létre hallucinációk és érzékcsalódások, ugyanis a kutatók kapcsolatot találtak a jutalmazási régió, illetve az elmegyógyászati tünetek súlyossága között.

A tanulmányozott betegek olyan gyógyszereket szedtek, melyek nem javítottak a jutalmazási struktúra működésén, de a szakértők szerint az új generációs szereknek ezt is figyelembe kell majd venniük.