A torokfájás és -gyulladás közel olyan gyakori nyáron, mint télen. Csakhogy míg a hidegben főleg a zárt térben felszaporodó kórokozók a felelősek a betegség kialakulásáért, addig nyáron a légkondi, a jeges üdítők, fagylaltok és a szénsavas ásványvizek is "leforrázhatják" a nyálkahártyát.
Nemcsak télen kínozhat a torokgyulladás, könnyen előfordulhat, hogy a nyaralást teszi tönkre egy nem várt betegség. "A légkondicionált helyiség és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérséklet-különbség szintén légúti nyálkahártya-gyulladást okozhat" - mondta Augusztinovicz Mónika, az Oxygén Medical fül-orr-gégész szakorvosa.
Nem mindegy, hogy baktérium vagy vírus
"A változékony időjárásban a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak. Amennyiben több napon át tart a fájdalom és más tünetek is társulnak hozzá, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb esetben Legionella baktérium is állhat a háttérben, amely alapvetően kétféle betegséget okozhat" - tájékoztatott a szakorvos.
Különbséget kell tenni ugyanakkor az enyhébb lefolyású betegség, a Pontiac-láz és az úgynevezett légiós betegség között. Az előbbi az influenzához hasonló tünetekkel jár, és általában nem is azonosítják. Utóbbi ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, ami akár halálos is lehet. Éppen ezért elengedhetetlenül fontos a betegség korai felismerése.
A légkondicionált helyeken azonos hőmérsékletre és száraz páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. "Előnye, hogy kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy ha a Legionella bejut oda, az ott pangó vízben rohamosan felsokszorozódik. Mindezek következménye lehet fáradtság, kimerültség, depresszió és testi problémák is: torokfájás és fejfájás mellett gyakori a felfázás, a petefészek- és hüvelygyulladás, a libidó csökkenése."
Gyógyszert kell szedni
Torokgyulladásnál is az orvos feladata eldönteni, hogy szükség van-e antibiotikumra. Amennyiben bakteriális torokgyulladásról van szó, nem úszható meg az antibiotikum. Ezekben az esetekben magas lázzal, az elülső nyaki nyirokcsomók duzzanatával, lepedékes mandulagyulladással kell számolni, de a köhögés nem jellemző.
A torokfájások azonban több mint 85-90 százaléka vírusos eredetű. A szervezet védekező mechanizmusa ezeket a vírusokat néhány nap alatt magától legyőzi, azonban a kínzó torokfájás, a láz, sok esetben az izomfájdalom, a fáradékonyság miatt sokszor van szükség tüneti kezelésre (például láz- és fájdalomcsillapítók, szopogató tabletták). Ebben az esetben fontos az ágynyugalom és a bőséges folyadékfogyasztás. Van, akinél a sós vizes gargarizálás is enyhíti a tüneteket.