Miért fúrják egymást a nők?
A férfiak uralta környezetben karrierre vágyó nők azt hihetik, hogy csak egy dolog játszhat a kezükre: ha nő a főnökük. Meglepő azonban, hogy a valóságban egy női vezető inkább tönkreteszi nőtársa előléptetési lehetőségeit.
Karrierjük csúcsán levő nők inkább segítenek férfi beosztottjaiknak, mint a nőknek. Egy kutatás kimutatta, hogy azok a férfiak, akiket nők igazgatnak, sokkal több támogatást és segítséget kapnak, mint női munkatársaik. A Social Science Research című folyóiratban megjelent tanulmány alátámasztja a korábbi megfigyeléseket, mely szerint az úgynevezett méhkirálynő szindróma lehet az egyik legfőbb gátja a nők előrejutásának.
A Cincinnati Egyetem pszichológusai azt vették észre, hogy a női főnökök nem támogatják azonos nemű beosztottjaikat, inkább akadályokat gördítenek az útjukba. A kutatók szerint ez egyrészt azért lehet, mert nem vágynak konkurenciára, másrészt pedig a magasabb posztokat betöltő nők szeretnek minél inkább elvegyülni a férfi munkatársak között. Emiatt általában túlzottan kompenzálnak a férfiak felé, több támogatást és tanácsot adnak nekik, mint a nőknek.
A tanulmány több mint 2 ezer amerikai munkavállalót kérdezett ki. Az eredmények alátámasztják a korábbi kutatásokat, amelyek kimutatták, hogy a méhkirálynő szindróma hatással lehet a munkahelyi mentálhigiénés állapotra. 2008-ban német kutatók jelentették, hogy a női főnök alatt dolgozó nők sokkal többet szenvednek depressziótól, álmatlanságtól, fejfájástól és gyomorégéstől, mint akik felett férfi vezető áll. Egy tavalyi brit felmérésből pedig az derült ki, hogy a nők kétharmada inkább az erősebb nem egyik képviselőjét szeretné felettesének, mert ők sokkal egyenesebbek, nem beszélik ki őket a hátuk mögött és nincsenek hangulatingadozásaik.
Az egyik kutató, David Maume szerint a sajtó és egyes tanulmányok azon vitatkoznak, hogy a nők jobb vezetők, mert sokkal több támogatást nyújtanak, jobban megosztják a felelősséget, egyengetik a beosztottjaik karrierjét, különösen a nőkét. Ebben a tanulmányban azonban a férfiak több munkával kapcsolatos támogatást kaptak női főnökeiktől, és sokkal optimistábban látták a saját előrelépési lehetőségeiket. Az eredmények egybevágnak azzal a tendenciával, hogy a női vezetőknek szinte semmilyen hatásuk nincs a női beosztottjaik karrierjére, inkább a férfiakat segítik. Azok, akik arra számítanak, hogy egy női vezetővel drámaian megváltozik a főnök-beosztott viszony, lehet, hogy nagyot csalódnak majd.
Cary Cooper professzor, a Lancaster Egyetem munkahelyi pszichológus szakértője elmondta, az eredmények oka az lehet, hogy a nők túlkompenzálnak, mert nem akarnak olyan színben feltűnni, mint akik kivételeznek a női személyzettel. „Ott van például Margaret Thatcher; róla azt mondták, hogy erősebb, mint az őt körülvevő férfiak nagy többsége, és ennek is köszönhette, hogy a csúcsra jutott” - tette hozzá.