A siker titka – interjú a pszichofitnesz kitalálójával
Az életvezérlő hit fontossága mellett érvel Bagdy Emőke egyetemi tanár, pszichoterapeuta. A professzorasszony szerint a hosszú, egészséges életért lelkünk és testünk karbantartásával egyaránt sokat tehetünk, ám mindennél fontosabb, hogy a saját mércénk szerint sikeresek legyünk: megbékéljünk magunkkal, és képesek legyünk megtalálni helyünket az univerzumban.
– Manapság egyre divatosabbak a méregtelenítő kúrák. A testi vagy a lelki méregtelenítés a fontosabb?
– Mindenképpen az utóbbi. E tekintetben nem megkerülhető a hit. Azok az emberek, akiknek saját életfilozófiájuk van, akár anyagelvű, akár spirituális, de mélyen hisznek benne, azok számára ez a meggyőződés éltető erő. A Biblia azt írja, hogy a hit hegyeket mozgat meg, és ez tényleg így van. A hit a legfelső erődimenzió. Mára bebizonyosodott, hogy a matéria az anyagtalan rezgésekből megtestesülő entitás, előbbre való a szellemi az anyagihoz képest, elég ehhez a kvantumfizikai húrelméletre hivatkoznom.
– Mindez a tudás hogyan kapcsolódhat az egészségvédelemhez? Köze lehet a hitnek vagy a hittelenségnek a pszichoszomatikus betegségek világához?
– Descartes nagy bűne, hogy a testet és a lelket két, egymástól független entitásként szemlélte. Vajon hol van a lelkünk? Nyilván nem egy konkrét helyen a testünkben, nem is csupán elmeműködés, hanem egységet alkot teljes valónkkal. Ez azt is jelenti, hogy minden sejtünk tud a nagy egészről és fordítva. A pszichoszomatikus összefüggés már csak az elnevezésében hordozza azt a kettősséget, hogy megkülönbözteti a pszichét és a szómát, a testet és lelket, mert ma már tudjuk, hogy a kettőt nem lehet élesen különválasztani egymástól. Sőt, az a korábbi paradigma is a múlté, amely még élesen szétválasztotta az öröklés és a környezet hatásait.
– Ön a hazai pszichofitnesz egyik apostola is. Mit jelent pontosan ez a kifejezés?
– A pszichofitnesz-elnevezésben vétlen vagyok, ezt a Testnevelési Egyetem hallgatói találták ki, akik egy stressz-kezelő kurzusomon vettek részt. Ez arról szól, hogy a lelket is edzenünk kell, de ennek vannak fizikai gyakorlatai is. Gyógytornászként kezdtem a pályámat, és egy idő után elkezdtem összegyűjteni azokat a testi indítású, de lelki hatású gyakorlatokat, amelyek rendszeres alkalmazásával az ártalmas stressz-hatások is csökkenthetők. Edzéssel kialakul egy olyan belső önmérséklő kapcsolórendszer, bizonyos hormonok beáramlásával, amivel csökkenthető a feszültség, azaz nem lehet olyan könnyen idegessé válni. A pszichoszomatikus tünetek is csökkenthetők vagy megszüntethetők. A szervkárosodással járó betegségek hátterében is mindig felfedezhető olyan pszichológiai hatótényező, amely a bajt berobbantja vagy kiprovokálja, sőt a fenntartásában is közreműködik.
– A siker konzervál?
– Bizony, a férfi életében két fontos életőrző hajtóerő van: a siker, és ha a nőknél is sikere van, azaz a másik nem számára felhívó jelleggel rendelkezik. Ezek mind-mind egészségóvó, életben tartó tényezők. Legyen bármilyen összeesett fizikumú az illető, de ha magasan áll a társadalmi ranglétrán és legalább magával elhiteti azt, hogy vonzó a fiatal nők szemében, miközben tudja magáról azt, hogy „valaki” a világban – ez a tudat is életerőt ad, és „konzervál”. Ha valaki vonzónak, szeretetre méltónak tartja magát, van önbizalma és sikerülnek a dolgai, ez az egyik legjobb recept az egészségre és a hosszú életre.