Mikor jön a tavasz?
Inkább decembert idézi az időjárásunk, mint február végét. Egy biztos, nagyon unjuk már a telet, hiszen korán kezdődött, novemberben már leesett az első tartós hó. Ám hiába búcsúztatták hétvégén több városban is a telet, a következő tíz napban biztosan télies marad az időjárás. Erősödni fog az éjszakai lehűlés, a nappali hőmérséklet pedig csak kevéssel haladja majd meg a nulla fokot.
Hiába volt enyhe, napos hétvégénk, és, úgy tűnik, elhamarkodottan örültünk február elején a medve prognózisának is – február 2-án nem volt árnyéka a medvének, a népi időjóslás szerint ez azt jelenti, hogy a tél már nem tart sokáig –, a következő napokban téli arcát mutatja majd időjárásunk. Fagyos reggelekre és fagypont körüli délutáni hőmérsékletekre kell számítanunk, éjszaka -4,-10 fok (csütörtök éjszaka lesz a mélypont), nappal 0 fok. Ha nem is lesz zord az időjárás, mindenesetre a sok évi magyarországi átlagnak megfelelően alakulnak majd a hőmérsékleti értékek.
"Nincs abban semmi rendkívüli, hogy február végén -7, -10 fokot is mérhetünk, ennél nagyobb ingadozások, sőt, szélsőségek is beleférnek a mérsékelt éghajlati övbe " – mondta el megkeresésünkre Török László meteorológus, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa. Ha a klímaátlagot nézzük, most teljesen normális az időjárás. Az más dolog, hogy február végén már mindenki unja a hideget, s most ez különösen így van, hiszen nagyon korán kezdtük a telet, november közepén már túl voltunk az első tartós havazáson.
Gyors felmelegedés pedig nagy valószínűséggel március első hetében sem lesz. A hideg levegőből ugyanis bőven van utánpótlás. Egy hatalmas anticiklon található a Skandináv-félsziget fölött, s onnan áramlik Legyelországon, Szlovákián keresztül hozzánk is a hideg levegő. Éppen ezért egész Közép-Európában hideg idő várható. Moszkvában már most is -20 fok alatt volt a hőmérséklet, míg Prágában -10 fok alatti értékeket mértek.
De az, hogy milyen idő várható március 3-dika után, a meteorológus szerint még számukra is rejtély. Van ugyan harmincnapos előrejelzésük, de azt "nem lehet komolyan venni". Eszerint az utolsó húsz nap a klímaátlag szerint alakul, de "biztos, hogy nem így lesz". Elképzelhető, hogy lesz olyan nap, amikor az átlagnak megfelelő értékeket – február végén 0 fok az átlag körüli hőmérséklet, s egy hónap alatt 5 fokot emelkedik – mérünk majd, de nem ez a jellemző. Mint mondja, módszereik nem alkalmasak arra, hogy tíz napnál előbbre lássanak, s megbízható előrejelzést készítsenek, leginkább a légköri folyamatok kiszámíthatatlansága miatt.
Egyetlen jó hírrel azonban mégis szolgálhatunk. A több évnyi tapasztalat szerint, ha ilyen szabályosan viselkedik a tél, várhatóan a tavasz is így gondolja majd, vagyis március közepe felé jó eséllyel beköszönthet a szép idő.
Korábbi márciusok: kaptunk meleget, hideget
Márciusi hó akkor sem jó, ha zsákban viszik keresztül a határon – olvasható Réthly Antal Időjárási események és elemi csapások Magyarországon című művében. Az időjárás megjósolásában nagy szerepe van a népi bölcsességeknek is, amelyek többnyire az évek során megfigyelt időjárási jellemzőkből, a sokéves átlagra támaszkodva alakultak ki. Így a hónap elején rendszerint enyhül az idő, ám Gergely, 12-én "megrázhatja a szakállát". A tél villongásának többnyire véget vet Sándor, József , 18-19-én a „zsáknyi meleggel”, Benedekkel, 21-én pedig elérkezik a csillagászati tavasz; s valóban gyakran mértek szép időt ezen a napon.
2004-ben március 18-án a paksiak napozhattak, ugyanis 24,2 fokot mértek ezen a napon a városban. Másnap pedig a szegediek is sütkéreztek a 24,9 fokban. A feljegyzések szerint 1974-ben ennél is melegebb volt Debrecenben, 26,3 fokot mértek Benedek napján, azaz március 21-én. Majd 1977-ben a kalocsaiak sem fáztak Gábor-napján, március 24-én 27,2 fokos melegben. 1920-ban például 24,2 fokot mutatott a hőmérő Kalocsán március 7-én. De volt példa igen hideg márciusi napokra is. 1958-ban Mosonmagyaróváron -15 fokot mértek március 24-én. De 2003 március 23-án sem mértek sokkal melegebbet Pakson, -11,3 fok volt aznap.