Plázs travelline.hu 2011. február. 14. 12:17

A síelés veszélyei: 150 ezer forintba kerülhet egy sima csonttörés

Jó tudni, hogy Franciaországban az orvosi- és mentési költségek lényegesen magasabbak az osztrák és az olasz áraknál...

Jó tudni, hogy Franciaországban az orvosi- és mentési költségek lényegesen magasabbak az osztrák és az olasz áraknál, így kellemetlen meglepetés érheti azt, aki utasbiztosítás nélkül indult síelni.

Az eddig is közkedvelt ausztriai és olasz sípályák változatlan népszerűsége mellett kimutathatóan egyre többen szánják rá magukat hosszabb útra, hogy a távolabbi, de árban és minőségben is nagyon jó feltételeket biztosító francia pályákon hódolhassanak szenvedélyüknek, ahol nem mellesleg majdnem mindig van is síelésre, snowboardozásra alkalmas hó. Mielőtt azonban engedünk a csábításnak, és a Francia-Alpokat választjuk a síeléshez, érdemes a megfelelő utasbiztosításról is gondoskodni, hogy ne váljon rémálommá a kikapcsolódás.

Flickr (Creative Commons)

Hihetetlennek tűnik, de például egy felkar-törés ambuláns ellátása Ausztriában 50 ezer forintnak megfelelő összegből megúszható, míg ugyanerre Franciaországban 130- 150 ezer forintot kell rászánni, és ez még csak a röntgen és egy egyszerű gipszelés ára. Ha azonnali műtétre van szükség, az akár több millió forintba is belekerülhet. Ehhez még hozzáadódhat a hegyimentés költsége – ez Franciaországban 4-500 euró, Ausztriában 200 euró, a mentőhelikopteres mentés pedig mindkét országban 2-4 ezer euróra rúg –, illetve a mentőautóval vagy repülőgéppel történő hazaszállítás költsége.

Egy mentőautós hazaszállítás Ausztria és Olaszország közelebbi régióiból 120-150 ezer forintba kerül, míg Franciaországból 5-600 ezer forintra is rúghat ez az összeg. Ha ráadásul repülőgépen fekve kell szállítani a sérültet, azért már 1,5-2 millió forintot is fizethetünk. Láb- és fejsérüléseknél szinte minden esetben speciális szállítási mód szükséges, sokszor orvosi kísérettel. A hazaszállítás egy olyan távoli úti célnál, mint Franciaország, bizony okozhat gondot: egy térdszalag sérültnél például a 12-13 órás autóúton, ha nem tudja kinyújtani a lábát, bizony megnő a trombózis veszélye is.

Ráadásul a franciaországi egészségbiztosítási rendszer sajátossága, hogy egyből ki kell fizetni az ellátás, a szállítás és a mentés költségeit, és a biztosító azonnali garanciája nélkül sokszor valamilyen személyi okmányt kérnek el garanciaként, amíg a sérült nem rendezi a számláját. (erre az OEP a saját honlapján is felhívja az utazók figyelmét). Nem érdemes tehát a napi pár száz forintos biztosításon spórolni.

A Generali-csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító (EUB) által kidolgozott Sí-Extra biztosítási csomag az orvosi költségeket 100 millió forintig, a mentőhelikopteres mentést 10 millió forintig, a hegyimentést 2,5 millió forintig, a poggyászkárokat 400 ezer forintig, míg a hazaszállítást korlát nélkül téríti az ügyfeleknek. Ezen felül a biztosítás speciális szolgáltatásai között szerepel a síbérlet árának visszatérítése 100.000 forintig, a sífelszerelés biztosítása 300.000 forintig, valamint a jogvédelmi ügyvédi költségek fedezete 2 millió forintig és felelősségbiztosítás 1 millió forintos értékhatárig.

A Sí-Extra biztosítási csomag egyéni és családi változatban is elérhető, utóbbinál egy biztosítási kötvényen két nagykorú hozzátartozó és legfeljebb három, 18. életévét még be nem töltött gyermek szerepelhet. Ezen kívül, ha legalább három napra kötünk biztosítást, a negyediket ajándékba kapjuk abban az esetben, ha rossz idő, közlekedési baleset, vagy esetleg útlezárás miatt nem tudunk az eredeti terv szerint hazajönni.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.