Nyilván sokunknak idegen a gondolat, hogy egyetlen éjszakát is eltöltsünk egy szemétből kihalászott holmikból...
Nyilván sokunknak idegen a gondolat, hogy egyetlen éjszakát is eltöltsünk egy szemétből kihalászott holmikból készített épületben. HA Shult (Hans-Jürgen Shult), a földgolyó környezetvédelme mellett elkötelezett alkotóművész 12 tonna szemétből építette fel az öt helyiségből álló, egy éjszakára 10 személyt befogadó Hotel Corona Save the Beach-et.
A fogadótérrel (társalgó) és külső terasszal is ellátott „alkotmány” külső borítására preparálták a hulladéktárgyakat: köztük gitár, kidobott faliórák, különböző játékok (babák, plüssmaci), könyvek és kirakati bábuk testrészei is találhatók. A belső bútorzat többsége pedig a lomtalanítások előtti időkben jobb napokat látott lakberendezési tárgyakra emlékeztet.
A belső falak „tapétája” szemétről fényképezett fotómontázsból lett felkasírozva. Szóval a Hotel Corona-ban semmiféle luxusra ne számítson az ide magát beszállásoló. Fekvőhelyre, takaróra vagy hálózsákra tarthat igényt. Beszélgető partnerre és társakra is lelhet, s ez esetben nem meglepő, ha egy mexikói sörmárkával vendégelik meg, mivel arról nevezték el a szállodát.
Tavaly júniusban a Környezetvédelmi Világnap alkalmából Rómában állították fel az építményt. Olyan híresség is a lakója volt, mint Helena Christensen dán modell. Madridban a spanyol főváros főutcájáról, a Gran Víáról nyíló Callao térre „telepítették”. Naponta több ezer látogatója akadt, s éjszakára is lefoglalták szobáit. Szállást rezerválni a Facebook közösségi oldalán vagy a www.coronasavethebeach.org website-on keresztül lehetett. A hotelt a turisztikai idényt meglehetősen korán nyitó esemény, a Fitur nemzetközi utazási kiállítás és vásár alkalmából építették fel az elmúlt napokban.
Tervezője/alkotója és patronálói nem titkolt kampánycéllal kívánják felhívni a figyelmet arra, hogy a 2008-ban létrehozott Corona Save The Beach projekt aktív részese annak a mozgalomnak, amely Földünk óceán- és tengerpartjainak strandjait akarja megmenteni a szeméttől a ma élőknek és az utókornak. Természetesen kézzel fogható tevékenységgel is, jelen esetben különböző európai, ezen belül spanyolországi partszakaszok 2010-ben történt megtisztításával. A 2011-es tervek már konkrét helyek megjelölésével szerepelnek a Corona Save The Beach programjában és említett weblapján.
Érdemes néhány gondolat erejéig bemutatni HA Shult alkotói ténykedését, akinek felfogásában és munkáiban találkozik a környezetvédelem, a művészet és a design. A 72. évében járó mester a Düsseldorfi Művészeti Akadémián iskolázott, az új környezettudatos művészet reprezentánsa. Az utóbbi évtizedekben alkotásaival, főleg az elhíresült Trash Mennel is erre igyekezett felhívni a figyelmet. A kínai agyaghadsereg mintájára életnagyságú szemétembereket készített dobozokból, villamossági és egyéb hulladékokból. A fogyasztói társadalom mindent fel- és elhasználó szemétben tengődését próbálta/próbálja demonstrálni. Szeméthadserege bejárja a világot, a híres kölni dómtól indulva installációja szerepelt már Barcelonában, a moszkvai Vörös téren, a kínai Nagy Falon, a gizai piramisoknál és az Antarktiszra is eljutott.