A "lator gén" blokkolásával meggátolható a rákos folyamat terjedése
Brit kutatók felfedezték a "lator gént", amely segíti a rosszindulatú daganatos sejtek terjedését a szervezetben, így blokkolásával megállítható a rákos folyamat, az áttétek képződése.
A felfedezésről, amelyből a tudósok reményei szerint akár egy évtizeden belül gyógyszerkészítmény születhet, az Oncogene című szaklapban jelentették meg tanulmányukat a Kelet-Angliai Egyetem kutatói.
A vádlott a WWP2 elnevezésű gén, amelyet a daganatos sejtekben fedeztek fel. A "lator" megtámadja és lebontja a szervezetben azt az inhibitor proteint (gátló fehérjét), amely épp a daganatok terjedését hivatott megállítani.
Laboratóriumi kísérleteik során a Kelet-Angliai Egyetem kutatói azt észlelték, hogy a WWP2 blokkolásával megemelkedik az inhibitor protein szintje, a daganatos sejtek viszont "hibernált" állapotban maradtak.
"Most az a feladat, hogy olyan potenciális gyógyszerkészítményeket találjunk, amelyek bejutva a daganatos sejtekbe megbénítják a +lator gént+" - nyilatkozta a kutatásokat irányító Andrew Chantry.
A brit tudós meggyőződése szerint nehéz, bár megoldható feladatról van szó. A felfedezés alapján akár egy évtizeden belül olyan gyógyszereket fejleszthetnek ki, amelyeket sokféle daganatféleség, így agytumorok, vastagbél-, bőr- vagy emlőrák kezelésére alkalmazhatnak.
Amennyiben megszületnének a WWP2 gént bénító gyógyszerek, a hagyományos onkológiai eljárásokat - a kemoterápiát, a besugárzást - olyan elsődleges tumorok kezelésére alkalmaznák, ahol nincs áttétképződési kockázat. A Kelet-Angliai Egyetem kutatócsoportja már hozzá is fogott a "lator gén" elleni gyógyszer kifejlesztéséhez.