A télapóskodás jövedelmező mellékkeresetté nőtte ki magát: mindenhol lehet házhoz hívni az orosz télapót hagyományos...
A télapóskodás jövedelmező mellékkeresetté nőtte ki magát: mindenhol lehet házhoz hívni az orosz télapót hagyományos kísérőjével, Sznyegurocskával, akinek a neve magyarul Hópelyhecskét jelent. A legtöbb helyen pár ezer forintnyi összegért jön házhoz a fehérszakállú, a drágább kínálatok ára elérheti akár a 200 ezer forintot is, de ezek között már van olyan, amellyel kétórás műsor is jár.
A Trud című lap beszámolt arról, hogy sokan az év utolsó napjaira szabadságra mennek, mert ilyenkor télapóként meg lehet keresni akár egy átlagos havi fizetés többszörösét is. Míg korábban főleg színészek és színművészeti főiskolások dolgoztak a télapószakmában, az újságban éppen egy atomerőmű dolgozója számolt be a piros ruhában szerzett tapasztalatairól.
A válogatásnál az egyik fő szempont, hogy a jelentkező szeresse a gyerekeket és a részeg felnőtteket, mert a vállalati esteken főleg ilyenekkel találkozni. A foglalkozás nem veszélytelen: van, ahol vadállatok, például kutyák, vagy még vadabb, ittas emberek támadnak a télapóra és Hópelyhecskére. Érdekes módon a gazdag házakban a megrendelt vendéget többnyire nem kínálják semmivel, de a szerényebb helyeken mindenáron meg akarják vendégelni. Ez a másik fő veszély: ha a télapó berúg, megtörténhet vele az, ami tavaly esett meg az egyik kollégával: úgy elesett, hogy kificamította a bokáját, fel sem tudott állni egyedül, s a jó emberek még az ajándékokkal teli zsákját is elvitték: hosszas orvosi kezelésre szorult, és ma is fizeti vissza a meglepetések árát.
A Trud szerint ma már lehet egyenesen az égből érkező télapót is rendelni, aki ráadásul tűzijátékkal ér földet, ez a megrendelőnek már úgy 300 ezer forint körüli összegbe kerül. Ennél olcsóbb az alpinista télapó, aki az ablakon keresztül érkezik, alig százezer forintnyi összegért. Létezik és kapható hattagú télapózenekar és éneklő mikulás is. Százezer forint körüli összegért felfújható télapót is lehet hívni: normális méretű férfi képében érkezik, de fellépése közben felfújja különleges kosztümjét, és mutatványokkal is szolgál.
Oroszországban a feldíszített fenyőfa, az ajándékozás és a télapó ünnepe a szovjet időkben szilveszterre összpontosult, s a jelek szerint ott is maradt. Az orosz ortodox egyház hívői a Julián-naptár szerint január 6-án ünneplik a karácsonyt, s január 13-án az újévet, amelyet azonban ma már régi új évnek neveznek, hiszen szilveszterkor is mulatnak.
MTI