2010. december. 06. 10:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 06. 10:11 Plázs

Szklerózis multiplex: visszafordítható lehet a károsodás

Állatkísérletekben sikerült olyan módszert találniuk brit kutatóknak, amely segíti a szklerózis multiplex (SM) miatt károsodott idegrendszer helyreállítását - ismertette vasárnap a BBC hírportálja.

A Cambridge-i és az Edinburghi Egyetem munkatársai patkányokat tanulmányozva azonosították, miként lehet segíteni az agyban lévő őssejteket abban, hogy regenerálják az idegszálakat fedő és védő mielinhüvelyt.

Az eredetileg a Nature Neuroscience című szakfolyóiratban közzétett kutatási eredmények reményt jelenthetnek az SM-ben szenvedőknek, hogy fizikai funkcióik visszaépülhetnek. A szklerózis multiplex autoimmun betegség, melyben az önmaga ellen forduló, túlreagáló test megtámadja az idegszálakat burkoló mielinhüvelyt, így azokon az ingerületvezetés hibás lesz, a mozgás sérül. A SM-ben szenvedők 85 százalékánál visszaesések és javuló periódusok váltogatják egymást, az érintettek 10 százalékánál azonban helyreállt szakaszok nélkül, folyamatos romlással zajlik a folyamat.

A mostani kutatásban azt tanulmányozták, hogy milyen lépésekben zajlik az idegszálakat szigetelő mielinburok elvesztése. Azonosítottak egy olyan jelzőútvonalat az agyban, amely arra ösztönözheti az agy saját őssejtjeit, hogy regenerálják a sérült idegszálakat. Egyúttal azt is megmutatták, miként lehet ezt a mechanizmust felhasználni a sérült részek helyreállítására.

A állatkísérletekben elért eredményektől hosszú út vezet egy embereknél is hatásos gyógymód kidolgozásáig, ám a felfedezés reményt ad arra, hogy a szklerózis multiplexben véglegesnek hitt károsodások megfordíthatók, az idegszálak védőburka újraépülhet.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.