Vérmérgezés ellen C-vitamin?
Elképzelhető, hogy a C-vitamin nemcsak megelőzheti a vérmérgezést, de nagy adagban, injekció formájában visszafordítani is képes a gyakran végzetes folyamatot. Kanadai kutatók egérkísérleteinek meghökkentő eredményeit az Intensive Care Medicine közölte.
A vérmérgezés, a szepszis világszerte a halálozások tízedik leggyakoribb oka. Becslések szerint minden percben 1400 ember élete ér véget szepszis miatt. A legkülönbözőbb baktériumok okozhatnak vérmérgezést, és testünk legkülönbözőbb részei fertőződhetnek. A veszélyes támadás miatt védekező rendszerünk maximálisan mozgósítja minden sejtjét. Az immunsejtek ilyenkor észlelhető túlműködése miatt a hajszálerekben nem kívánatos folyamat is elkezdődik: parányi véralvadékok keletkeznek, melyek a létfontosságú szervekben akadályozzák a véráramlást.
A hajszálerek elzáródása viszont a szervek működését rontja és ezt különösen a kicsi gyerekek, az idős felnőttek és azok bírják nehezen, akiknek az immunrendszere sem működik tökéletesen. Nem véletlen, hogy még a legjobbnak tartott kezelés ellenére is az ilyen szeptikus folyamat következtében a betegek harmada-fele, sőt néha még több is meghal.
Karel Tyml kanadai professzor és munkatársai egereken kísérleteztek. Az állatokon fertőző injekció útján vérmérgezést idéztek elő és a hajszálereket vizsgálták. Ezek a kutatók az intravitális mikroszkópia technikáját használták, melynek lényege, hogy parányi ablakon át az élő szervezetbe néznek bele mikroszkóp segítségével. "A szepszist sok szempontból vizsgálhatjuk, de mi az utolsó évtizedben a hajszálerek eldugulását tanulmányoztuk"- mondotta a munkacsoport vezetője. "Ha a hajszálerek elzáródnak, a létfontosságú szervek nem kapnak oxigént, a működésükhoz szükséges tápanyagokat, illetve nincs, ami elszállítaná a fölösleges anyagcseretermékeket".
Tyml professzor kísérletei során azt észlelte, hogy a szepszis előidézésekor adott C-vitamin injekció megakadályozza a hajszálerek elzáródását. Azt is megfigyelte, hogy a vérmérgezés kifejlődése után alkalmazott C-vitamin visszafordítja a halálos folyamatot. Ha sikerül az egérkísérletek eredményeit emberben is megismételni, az óriási jelentőségű előrelépést jelentene, különösen a fejlődő országokban, ahol az olcsó C-vitamin is elérhető, míg a drága antibiotikumokat nem tudják megfizetni.