2010. október. 07. 19:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 07. 19:31 Plázs

Csak egészség legyen, meg térerő!

Orvos és beteg személyes találkozása helyett időnként a mobiltelefonos kapcsolat is segíthet, főképp az orvoshiányban szenvedő Afrikában.

Kaparós sorsjeggyel életet nyerni – némi túlzással ilyesmit remélnek a gyógyszergyárak és az egészségügyi hatóságok attól a mobiltelefonon alapuló rendszertől, amelyet a hamis gyógyszerek visszaszorítására indítottak Nigériában. A nemrég bevezetett módszer lényege, hogy ha az orvosságok csomagolásán a biztonsági fólia lekaparása után előbukkanó kódot a vásárló sms-ben elküldi, a válaszüzenetből pillanatok alatt megtudhatja, hogy a gyógyszer nem hamisítvány-e. A kezdeményezés sikerén sok múlik, mert Afrikában a kezdetleges szabályozás és tájékoztatás okán a hamis készítmények aránya a teljes forgalomból 30 százalék, a fejlett országokbeli 1 százalékkal szemben. A hamisítványok évente 700 ezer félrekezelt vagy a hatástalan gyógyszer következtében a kezelésről lemondó tuberkulózisos és maláriás beteg haláláért felelősek.

A teljes cikket elolvashatja a HVG e heti számában.  

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.