Oltótapasz helyettesítheti az injekciós tűt
Az általuk kifejlesztett, feloldódó mikrotűkkel borított oltótapaszról számoltak be amerikai kutatók a Nature Medicine című szakfolyóirat vasárnap megjelent számában.
A georgiai műszaki egyetem (GIT) munkatársai Mark Prausnitz vezetésével dolgozták ki a fájdalommentes oltási technikát, amelyben mikrotűk segítségével juttathatják be a vakcinát a bőr alá. Az apró tűk mindössze 650 mikrométer hosszúságúak, az egérkísérletekben alkalmazott tapaszokon egyenként 100 darabot helyeztek el. A hatóanyag nélküli tesztben részt vevő emberek úgy ítélték meg, hogy a tapasz által okozott kellemetlenség csak tizede-húszada annak, amennyit a hagyományos, injekciós tűvel végzett oltás okoz.
Léteznek már olyan tapaszok, melyek különböző vegyületeket, például a cigarettáról leszokni kívánó dohányosok esetében nikotint juttatnak a szervezetbe, ezek azonban a bőrön keresztül történő felszívódásra alapoznak. Az injekciós tűk kiküszöbölése a vakcinálási folyamatból kettős előnnyel jár: egyrészt megszabadulhatnak félelmüktől azok, akik rettegnek a tűktől, másrészt megoldódik a visszamaradó veszélyes hulladék problémája is, hiszen az egyszer használatos fecskendőket meg kell semmisíteni, a mikrotűk viszont maguktól feloldódnak. A mikrotűs tapasz használata Prausnitz szerint olyan egyszerű, hogy a páciensek akár otthon, saját maguk is alkalmazhatják.
Az Egyesült Államok országos egészségügyi kutatóintézetei (NIH) által is támogatott fejlesztésben befejeződtek az állatkísérletek, hamarosan kezdődnek a humán klinikai próbák, kereskedelmi forgalomba pedig várhatóan öt éven belül kerülhet a mikrotűs vakcina. Prausnitz kiemelte, hogy az influenza elleni oltást szinte mindenkinek ajánlják a szakemberek, ám nagyon sokan a vele járó kellemetlenségek, például az injekciós tűtől való félelem miatt nem adatják be. A mikrotűs tapasszal azonban ez - a kutató véleménye szerint - kiküszöbölhető lenne.