Plázs life-style.hu 2010. július. 22. 22:23

Milyen alapozót használjunk nyáron? Kipróbáltuk a legjobbakat

Mindenki szeret szép barna lenni, ezért a legutolsó dolog, amivel napozás közben foglalkozunk, hogy szép csendben...

Mindenki szeret szép barna lenni, ezért a legutolsó dolog, amivel napozás közben foglalkozunk, hogy szép csendben barnábbak leszünk mint az alapozónk. A keserves felismerés pedig akkor jön, amikor leégett orrunk színét próbálnánk meg az esti buli előtt kicsit tompítani, a téli bőrszínünkre való alapozótól viszont leginkább egy bohócra hasonlítunk. Hogyan készüljünk a nyárra alapozókkal? Melyik milyen bőrre jó? Hogyan készítsük elő a legégett arcbőrt?

Kérdéseink megválaszolására egyrészt beszereztünk pár alapozót, másrészt megkértük Varró Szilvi sminkmestert, a Változzvelünk.com szakértőjét, hogy segítsen elemezni és adjon pár hasznos tanácsot a használatukhoz.

Álatlános tanácsok nyári alapozáshoz

Az első és legfontosabb tanács, mielőtt bármilyen dekorkozmetikumot vásárolunk, hogy előtte próbáljuk ki a boltban a bőrünkön, pláne ha ez valami drágább termék, mivel gyakran előfordulhat allergia valamelyik adalékanyagra.

A nyári alapozók általában mattító hatásúak és minimum 10 faktoros UV védelemmel rendelkeznek. Célszerű a nyári bőrszínünkhöz leginkább passzoló alapozót venni. Ha csak egy-két árnyalatról van szó, lehet azzal játszani, hogy az amúgy használt alapozót csak vékonyan kenjük fel és rámegyünk egy kis bronzosítóval, ami sötétíti. Egyébként is érdemesebb többféle árnyalatú alapozót használni, mert az arc természetes árnyalatait, árnyékait így jobban lehet követni.

Fontos dolog, hogy ha a naptól előjönnek pigment foltok (vagy szeplők), amiket szeretnénk eltűntetni, akkor arra először korrektort használjunk, majd arra vigyük fel az alapozót, mert ha az alapozó túl vastag, attól maszk hatásúvá válik. Leégett bőrre semmiképpen sem szabad alapozót kenni, mert a bőrnek ilyenkor regenerálódnia kell. Ha valaki mégis nagyon kellemetlenül érzi magát, például üzleti tárgyalásra megy, akkor legfeljebb kőpúdert vigyen fel, de a legjobb, ha teljesen szabadon hagyja a sérült bőrfelületet.

Sajnos az izzadt bőr ellen nincs mit tenni. Amikor 40 fok van és párás a levegő, természetes, hogy az arcunk is izzad. Kevés csúnyább látvány van annál, amikor az alapozó és a szemfesték elfolyik, ezért ilyenkor a legésszerűbb praktika, ha először smink nélkül indulunk, majd megérkezve szakítunk még egy kis időt arra, hogy kicsinosítsuk magunkat.

Alapozók zsíros bőrre

Az olajos, zsíros bőr nyáron még inkább hajlamos rá, hogy fényes legyen és elzáródjanak a pórusok, tehát ilyenkor még fontosabb a mattítás. Minden sminkelést alapos tisztítással kell kezdeni. Az alapozó alá mattító hidratáló krémet célszerű kenni. Például a korábbi cikkünkből megismert L'occitane vörösrizs alapú krémjét vagy az Ahava matt hatású hidratálóját.

A kipróbált alapozók közül nekünk a Lancome Teint Idole Ultra olajmentes készítménye vált be a legjobban zsíros bőrre. A tökéletes matt hatáshoz célszerű kőpúdert is használni az alapozó fölé. Akiknek csak a T-vonaluk problémás, elég, ha arra a részre visznek fel egy kis púdert.

Alapozók száraz, öregedésre hajlamos bőrre

A száraz bőrön a nap hatására jobban kijönnek a ráncok, ezért nyáron kiemelten fontos a hidratálás. Ha az alapozó nem elég krémes állagú, célszerű összekeverni sima hidratáló krémmel. Korábbi arckrémteszt cikkünkben találnak pár tippet erre is.

Sokan azért nem használnak alapozót, mert az "beleül a ráncokba", amitől még öregebbnek tűnik az arc. Erre egyrészt megoldás lehet, ha az ujjunkra egy kis krémet teszünk és a meggyűlt alapozót átmasszírozzuk a krémes kezünkkel. Ettől fellazul az állaga, másrészt vannak kifejezetten öregedő bőrre való alapozók, például mostani tesztünkben a La Prairie kaviáros alapú terméke vagy az Yves Saint Laurent Touche Éclat korrektora és Teint Éclat alapozója, aminek fényes textúrája úgy veri vissza a fényt, hogy ezzel a játékával optikailag el is tűnteti a ráncokat.

Kipróbáltuk

A tesztelésre beérkezett alapozók elég széles árskálán mozogtak, ezért kénytelenek voltunk valamilyen módon csoportosítani őket, mivel nem lenne korrekt a 3-4 ezer forintos termékeket a 13-20 ezer forintos kategóriájúakkal összehasonlítani. Az értékhatárt ezért 10 ezer forintnál húztuk meg. Ezen lélektani határ alattiakat külön tesztben vetjük majd össze egymással, első körben a prémium kategóriájú termékeket vizsgáltuk. Amiből nem kaptunk termékmintát, azokat egy parfümériában próbáltuk ki, de értelemszerűen ezekről nem tudtunk ennyi idő alatt sokmindent megállapítani.

Nyári alapozókról lévén szó, a következő szempontokat vizsgáltuk:
- UV védelem
- Mattító hatás
- Illat
- Tartósság
- Állag

A következő lista nem rangsor. Mint minden kozmetikum, van, ami egyik embernek jobban beválik, másnak más lesz a kedvence. Ez a lista a saját preferenciánkat mutatja.

Mac Mineralize

A Mac alapozóját ugyan a limit árunk alatt is megtaláltuk, mégis inkább a prémium kategóriába soroltuk, egyrészt mert több helyen 10 ezer forint felett láttuk, másrészt mert megállja a versenyt bármelyik termékkel.

A nevéből is lehet következtetni már rá: ásványi anyagokat tartalmazó alapozó, 15 faktoros, kellemes az illata és az állaga is. Amellett, hogy nem túl sűrű, tehát öregedő bőrre is használható, tökéletesen fed, és ez így egyben elég ritka együttállás egy alapozónál.

Érzékeny bőrre is kipróbáltuk olyan alanyon, aki más Mac alapozókra allergiás, senkinél nem váltott ki bőrpirosodást. Tartós is, mattít is, a jó fedő hatása miatt esti bulikba is kiválóan használható. 


 

Lancome Teint Idole Ultra

A zsíros bőrű alanyunknak ez vált be a legjobban, mivel olajmentes, ezért tényleg matt hatást biztosít a bőrnek egész nap.

Ez az alapozó 10-es fényvédő hatású, kifejezetten sűrű állagú, ami megintcsak a zsíros bőrre hasznos, ráadásul emiatt még jobban fed, mint a Mac.

Kellemes parfümös illata van. Tartós, egész nap jól fed.

Különösen ajánlott olyan bőrre, amin apróbb hajszálerek vagy pirosas foltok vannak, mert ezeket könnyen el lehet tűntetni vele.


Clarins Teint Haute Tenue

A szögletes üvegen található Everlasting foundation felirat erős marketinges fogásnak tűnhet, de valóban tartós eredményt nyújt az egyébként viszonylag sűrű, mégis finom textúrájú alapozó.

Kifejezetten jól fed és illeszkedik a bőr erezetéhez, amitől nagyon természetes hatása lesz.

Ráadásul ez az alapozó 15 faktoros fényvédelemmel rendelkezik, illata kellemes, mattító hatása miatt zsíros bőrre is használható, sőt saját tapasztalataink alapján inkább arra való, mi elégedettek voltunk vele.


La Prairie Fond de Teint Anti-age

A La Prairie anti-aging terméke ritka darab, nem sűrűn találkozunk olyan alapozóval, ami egyben öregedésgátló krém is.

Ígérete szerint segít megőrizni a bőr saját tónusát és fényességét, így kerülve el a maszk hatást. Valóban fényesebb a felülete mint a többi, általunk tesztelt alapozóé, amivel valószínűleg a már korábban említett hatást kívánja elérni, miszerint a ráncokat optikailag tűnteti el.

Ha már a ráncokról van szó, meglepően sűrű az állaga, amitől azt várnánk, hogy összegyűlik a redőkben, mégis szépen illeszkedik a bőr szerkezetéhez, így nem volt ezzel gondunk.

Ez az alapozó volt a legkevésbé parfümös, ami szintén nagyon jót tesz a száraz bőrnek. 15 faktoros fényvédelemmel rendelkezik, ami érzékeny bőr esetében előnyös lehet.


Giorgio Armani Luminous Silk Foundation

Ezzel a termékkel kissé bajban voltunk, mivel olyan világos árnyalatút kaptunk, hogy sokáig kellett keresgélnünk az ismerősök között, míg végre kipróbálhattuk valakinek az arcán.

Annyi már a kézfejes teszten is látszott, hogy szép, selymes állaga van, jól fed és kellemes az illata. Az arcon is tartósnak bizonyult és egész nap jól fedett.

A végül nagy nehezen talált tesztalanyunknak egyébként kifejezetten érzékeny bőre van, de nem mutatkozott allergiás reakció az alapozótól. Mivel a termék olajmentes, nem csak száraz bőrre használható.