A rák húsz lehetséges oka
Tizenkilenc kémiai anyagot, valamint a váltott műszakba járást emelte ki csütörtökön kibocsátott jelentésében az Amerikai Rák Társaság (ACS) és három szövetségi ügynökség a rák lehetséges kiváltó okai közül.
A szakértői csoport úgy véli, hogy a listán felsoroltak veszélyességéről már elegendő bizonyíték gyűlt össze, és nagyobb figyelmet érdemelnek az eddiginél. A lista tartalmaz jól ismert tételeket is, így az ólomvegyületeket, a kloroformot, formaldehidet, poliklórozott bifenileket (PCB-k), ám a környezetünkben viszonylag újonnan felbukkant anyagokat is, például a lapos tévék képernyőjének gyártásánál használt indium-foszfidot.
Valamennyi anyagot lehetséges rákkeltőként osztályozta a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC), az ENSZ szakosodott szervezete. Mint Elizabeth Ward, az ACS munkatársa elmondta, azért éppen ezt a 19 anyagot vették fel listájukra, mert bár jelentős gyanú van rákkeltő voltukra, az ok-okozati összefüggés igazolása még hiányzik, miközben legtöbbjük igen elterjedten alkalmazott vegyület.
A tanulmány az Environmental Health Perspectives című szakfolyóiratban jelent meg, és elérhető az IARC honlapján is.