Van egy pár fogalom, amit sokszor hallottunk, de talán mégsem egyértelmű, hogy melyikről mit diktálnak a szokások...
Van egy pár fogalom, amit sokszor hallottunk, de talán mégsem egyértelmű, hogy melyikről mit diktálnak a szokások, ebben próbálunk most segíteni a Pavé Ékszerszalon segítségével:
Eljegyzési gyűrű, szoliter gyűrű
A szoliter gyűrű olyan gyűrűk gyűjtőneve, melyekben egy keretbe foglalt gyémánt kő tündököl – ez állhat egymagában (egyköves gyűrű), illetve díszíthetik körben vagy oldalról további kisebb gyémántok is. A szoliter gyűrűt - bár nem kizárólag, de jellemzően - eljegyzés céljából választják. A nyugati hagyományokat átvéve hazánkban is egyre jobban terjed az a szokás, hogy az eljegyzési gyűrűt a vőlegény egyedül vásárolja meg, és ezzel kéri meg kedvese kezét. A jegyben járás során már közösen választja ki a fiatal pár a jegygyűrűt, melyet az esküvő során egymás jobb gyűrűsujjára húznak, és ott viselnek életük végéig.
A jegygyűrű
A magyar tradíciók szerint a fiú nem vásárolt külön eljegyzési gyűrűt, hanem a pár közösen választotta ki a jegygyűrűt (karikagyűrűt) a lánykérést követően, amely egyben a majdani házassági gyűrűjük is lett. A karikagyűrű az örökkévalóságot, az örök szerelmet és összetartozást szimbolizálja. A jegygyűrűt az eljegyzést követően hagyományosan a bal kezükön, majd az esküvő után a jobb kezükön hordták a jegyesek.
Kísérőgyűrű
A kísérőgyűrű jellegében hasonlít az eljegyzési gyűrűhöz - általában keretbe foglalt drágakővel ékesített aranygyűrű, de lehet gyémántokkal körbefoglalt karikagyűrű is. Ezt a magyar hagyományok szerint a jegygyűrűvel együtt adták át, vagy pedig az eljegyzést követően, de jellemzően még az esküvő előtt.
A gyűrűk viselése
A jegygyűrűk és az eljegyzési- vagy kísérőgyűrűk viselésére több szokás is létezik:
- Esküvő előtt mindkét gyűrűt a bal kéz gyűrűs ujján viselik úgy, hogy a kísérőgyűrű felül, kifelé van, védi a karikagyűrűt. Esküvő után a két gyűrű helyet cserél.
- Egy másik szokás szerint az esküvőig a jobb kéz gyűrűsujján viselik a kísérőgyűrűt, a jegygyűrűt pedig a bal kézen. A házasságkötés után a gyűrűket megcserélik.
- Létezik az a módi is, hogy először a bal kéz középső ujjon viselik a kísérőgyűrűt, a jegygyűrűt pedig a gyűrűsujjon. Az esküvő után csere történik a bal kéz gyűrűs ujj és a középső ujj között.
- Sok helyen egyáltalán nem cserélgetik sem a jegygyűrűt, sem pedig a kísérőgyűrűt. Mindkettőt a bal kéz gyűrűsujjára húzzák, és esküvő után is ott viselik. Ennek oka sokak szerint az, hogy a bal kéz gyűrűsujjában van egy szívhez vezető ütőér, és azért ott kell hordani a gyűrűt.
- Ezen kívül még jó néhány változata lehetséges az eljegyzési gyűrű és a kísérőgyűrű viselésének, a variációknak valószínűleg csak a képzelet szab határt.