2009. november. 19. 12:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 19. 13:07 Plázs

Influenzás vagyok vagy csak náthás? Íme a tünetek!

Melyek a megfázás, illetve az influenza csalhatatlan tünetei? Ezt segít eldönteni az e heti HVG influenzáról szóló cikke, amely többek között a H1N1-oltással kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésekre is igyekszik választ adni.

Az influenzavírus a világ minden táján, évszaktól függően előfordul, szezonja novembertől áprilisig tart. A cseppfertőzéssel – tüsszentés, köhögés, testi kontaktus –, leginkább levegőn át terjedő influenzavírus forrása maga a beteg ember, aki általában öt napig fertőz. Míg a szezonális influenzajárványokat a valamikori nagy pandémiából (világjárványból) ittmaradt vírusok variánsai okozzák, teljesen új vírus – amilyen a H1N1 vírus is – és így világjárvány kialakulásához az kell, hogy egy állatvilágban meglévő influenzavírus és egy szokványos humán vírus kereszteződjön.

HVG
A megfázást, más néven hűléses hurutot – az orr, a torok és a tüdő nyálkahártyáját támadja meg –, elsősorban rhinovírusok okozzák. A nátha nem csupán orrfolyást jelent, a szövődmények között homlok- és orrmelléküreg-gyulladás, fülbántalmak és tüdőgyulladás is szerepelhet. Míg az influenzavírus ellen van oltóanyag, a nátha ellen eddig nem sikerült ellenszert kifejleszteni. A rhinovírus ugyanis igen bonyolult, vizsgálatok kimutatták, hogy az embert egyszerre akár két különböző törzsből származó náthavírus is megbetegítheti, bejutva a szervezetbe pedig kicserélhetik örökítőanyagukat, létrehozva egy harmadik törzset.

További részletek az e heti HVG-ben.
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.