Alzheimer-kór: átütő felfedezés a betegség gyógyításáról
Átütő felfedezésre jutottak a floridai Mayo Klinika tudósai, akik egy újfajta kezelés segítségével sikeresen távolították el az Alzheimer-kór során az agyban lerakódó plakkokat.
A nem várt felfedezés alapja, hogy az agy immunrendszeri, az úgynevezett macrogliasejteket az interleukin-6 (IL-6) nevű fehérje aktiválja, aminek hatására a sejtek eltakarítják a plakkokat - számolt be az egereken végzett kísérlet eredményeiről a FASEB című folyóirat online kiadása. Az Alzheimer-kórt az agy különböző részein található sejtek pusztulása okozza; az úgynevezett amiloid fehérjékből álló plakkok lerakódnak az agyban.
„Az agyi immunválasz befolyásolása alapján újfajta gyógyszer fejleszthető, amely felhasználható a neurodegeneratív betegségek kezelésében” – fogalmazott Pritam Dasm, a tanulmány társszerzője.
A kutatók a microgliasejtek gyulladásgátló hatását vizsgálták, amikor a nem várt felfedezésre jutottak. Meglepetésükre az IL-6 hatására aktivált microgliasejtek megtisztították a plakkoktól az agy szövetét. A tudósok génsebészeti eljárás segítségével nagymértékű IL-6 szintézisre vették rá az újszülött egerek, illetve már a beteg állatok agyszövetét is.
A kutatók úgy vélik, az új felfedezés az Alzheimer-kór gyógyításának újfajta megközelítését veti fel, amelyben az agy bizonyos sejtjeit lehetne felhasználni.