Cukorbetegség: veszélyben a magyar lakosság
A cukorbetegség terjedése egyre nagyobb méreteket ölt a hazai felnőtt lakosság körében. A betegség felismerése, különösen a 2-es típusú kórformában gyakran késik.
A későn felismert cukorbetegség mind a keringési kockázat, mind a késői kis- és nagy-érszövődmények tekintetében jelentős egészséghátrányt jelent. A betegség időben történő felismerése és hatékony kezelése népegészségügyi jelentőségű. A cukorbetegség előfordulásának tekintetében a növekedés üteme a fiatal korcsoportokban a legerősebb – mondta Prof. dr. Winkler Gábor, a Magyar Diabetes Társaság elnöke a Magyar Tudományos Akadémián, a Magyar Diabetes Társaság szervezésében megrendezett Changing Diabetes Fórumon, ahol vezető szakemberek, betegszervezetek képviselői és a döntéshozók közösen próbáltak javaslatot tenni arra, hogy milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy Magyarországon hatásosan fellépjünk a cukorbetegség ellen.
A következő 15 évben az ötévesnél fiatalabb diabeteses gyermekek száma várhatóan megduplázódik majd, a 15 év alattiak száma pedig mintegy 70 százalékkal nő – hangzott el a Changing Diabetes Fórumon.
A cukorbetegségben szenvedő betegek egészségügyi ellátásának költsége már napjainkban is az OEP természetbeni kiadásainak 10 százalékánál nagyobb összegét teszi ki. Az előrejelzések alapján a diabetes mellitus betegségterhe a jövőben jelenősen növekedni fog. Jelenleg a gyógyszeres kezelést kapó betegek kezelése a hazai GDP 0.5 százalékát teszi ki – mondta Magyar Diabetes Tarsaság elnöke, aki hozzátette: „A konferencia célja, hogy konszenzuson alapuló, konkrét javaslatokat adjunk a szűrés, a megelőzés, az ellátás és a finanszírozás területén“.